Yurtdışından Gelen Cep Telefonu Sim Ağ Kilit Sorunu Nasıl Çözülür

0
312

Son yıllarda telefon fiyatlarının oldukça yüksek olması nedeniyle çok sayıda insanın tercih ettiği yöntemlerden biri de yurtdışından telefon getirmek. Yurt dışından telefon almak Türkiye’deki fiyatlara göre oldukça uygun bu nedenle de çok sayıda telefon sahibi olmak isteyen kişi ya kendisi çıktığı zaman telefon temin ediyor. Ya da yurtdışındaki bir yakınından bu konuda yardım istiyor. Bu yöntem oldukça kolay olsa da bazı sıkıntılar da oluşturabilmekte.

Bunlardan en önemlisi ise telefona kartın takılması ile birlikte telefonun sim bulunamadı ya da sim kilit kodu giriniz uyarısı. Bu sorun ile oldukça sık karşılaşılmakta olup çözümü için birkaç yöntem uygulamak mümkün. Öncelikle bu çözümler üç tane olup ilk ikisi ücretsiz kilit çözmeyi sağlıyor. Fakat sonuncu çözüm için bir miktar ücret ödemek gerekmekte. Bu çözümleri kısaca şöyle özetlemek mümkün.

Telefona Alınan Ülkenin Sim Kartını Takmak

Yurt dışından getirilen telefona öncelikle getirilen ülkeye ait bir sim kart takılarak aynı ülkedeki her hangi bir tanıdık numarayı arayarak çözüm bulmak mümkün olabiliyor. Bunun için getirilen telefona örneğin Fransa’dan gelmiş ise Fransa’ya ait bir sim kart takılıyor ve Fransa’daki bir numara aranıyor. Bu durumda aranan numara ile en az beş dakika konuşmak gerekiyor. Bunun için en az beş dakika konuşmak mecburi olup karşı tarafın tanıdık biri olması işin kolaylaşmasını sağlayabilmekte. Ayrıca bu görüşme bittikten birkaç dakika sonra yurtdışından getirilmiş olan telefona Türkiye’ye ait bir sim kart takılmalı ve çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Muhtemelen çalışacaktır. Fakat bazı durumlarda çalışmama olasılığı da mevcut olup bu durumda ikinci yöntem denenmelidir.

Telefonun Alındığı Yabancı Firma İle İrtibata Geçmek

Telefonun alındığı yabancı firma ile irtibata geçmek için o ülkenin dilini bilmek ya da bilen birinden yardım almak gerekiyor. Genellikle bu işlem için yabancı ülkede telefonun alındığı firmaya bir mail atmak gerekmekte. İçerikte sorun net olarak anlatıldığı takdirde firma tarafından şifre verilmektedir. Şifre verilmeden önce firma bazı kısa bilgiler ya da telefona ait bazı numaralar ya da model içeriği isteyebilir. Bunlara yine firmayla irtibat kurularak gönderilebilmektedir. Genellikle bu yolla da sorunun çözümü iki hafta içinde halledilebilmektedir.

Telefonun Açılması İçin Türkiye’deki Bir Servisten Yardım İstemek

Sorunun çözümü için en son tercih edilen yöntem bu yöntem olup bu durumda da bir yetkili servis desteği almak gerekiyor. Servise başvurarak sorun anlatılabilir. Bu durumda telefon sahibinden bazı bilgiler ve belgeler istenecektir. Bunların sunulması ile sorun çözülür. Fakat bu yolla çözüm sağlandığı takdirde firma bir kısım ücret talep etmektedir. Bu ücret ise genellikle yüz ile yüz elli Türk Lirası arasında değişmektedir. Kullanıcının ilk iki çözümü denemesi ve sonrasında üçüncü çözüme yönelmesi maddi açıdan daha önemlidir. Fakat acil ihtiyaç durumunda ilk çözüm sonrası başarı elde edilmezse üçüncü çözüm denenebilir.

 

Tıklayınız