YouTube’dan Kullanıcı Odaklı Reklam Düzenlemesi

0
585

Youtube, uzun süredir reklam yöntemleri yüzünden büyük bir eleştiri altında. Özellikle de kullanıcı deneyimini düşüren reklam modellerini, reklam verenlere sunuyor olması maddi açıdan kârlı görünse de diğer yandan kullanıcı kaybına neden olmakta. YouTube yönetimi de bu durumun farkına varmış olacaklar ki, oldukça radikal bir karara gidileceği haberi gelmiş bulunmakta.

30 Saniye ve Zorunlu

YouTube, bugüne kadar bir çok zorunlu reklam uygulamasında bulundu. Lâkin bunlar çok kısa süreli reklamlar olduğu için, kullanıcı tarafından zorunlu olmasına yönelik bir şikâyet gelmedi. Fakat, son yıllarda bu durumu bir adım daha öteye götüren reklam ekibi, zorunlu reklamlara 30 saniyelik bir opsiyon getirdi.

Haliyle video başlangıcında ya da videonun herhangi bir noktasında bir anda reklam ile karşılaşmak, bu reklamı kapatamamak ve tüm bunların yanı sıra birde 30 saniye süresince o reklamı izlemek, sadece maddi bir yarar sağladı. Kullanıcı deneyimi açısından ise uzun vadede kayıpların oluşmasına neden oldu.

2018 Önemli Değişimlerin Yılı Olacak

Gelen bilgilere göre başta 30 saniyelik zorunlu reklam konsepti olmak üzere, YouTube bir çok farklı açıdan reklam düzenlemesi yapacak. Nitekim 2016 sonlarında Google yönetimi tarafından gerek Adwords gerekse de Adsense alanında köklü düzenlemelere gidilmiş ve hatta tasarım alanında dahi doğrudan kullanıcı deneyimi odağında değişiklikler yapılmıştı.

Tüm bu görsel ve teknik gelişmeler, şimdilerde ise yerini reklam modellerine bırakacak. 2018 yılında düzenlenecek reklam modelleri ile gerek reklam veren tarafındaki kârlılığı gerekse de kullanıcı tarafındaki memnuniyeti dengeli bir noktaya taşıma hedefi olacak. Buda uzun vadede Google yönetimi için gerçek bir kazanç sürecinin oluşmasını sağlayacak.