Telefonda Youtube video kalitesi ayarlama

0
6994

Youtube uygulamasında daha az internet paketi kullanmak için yapılması gerekenlerden biri de oynatılan videonun kalitesini düşürmek. Eğer Youtube’da sık sık video izleyenlerden ve internet veri paketini ay sonuna yetiştiremeyenlerdenseniz aşağıdaki adımları uygulayarak video açılışında otomatik video kalitesini değiştirebilir, daha düşük çözünürlükte video izleyerek internet kullanımında tasarruf sağlayabilirsiniz.

Youtube ile yeni tanışan kullanıcılar daha az internet paketi tüketmenin yollarını arıyor olabilir. Bu çözümlerden biri de videonun çözünürlük (piksel) değerini azaltmak. Açtığınız videoda örneğin; 240p’yi seçtiğinizde 720p’ye nazaran daha az piksel gösterilir. Görüntünün pikselleri azaldığı için kalite düşer ancak bu gerçektir ki, pek çok kullanıcı için, genellikle Android, iOS, Windows Phone, Blackberry OS gibi platformlarda bulunan mobil cep telefonlarından izleme yapıldığından sahip olunan fark büyük bir önem teşkil etmez.

Youtube video kalitesi nasıl değiştirilir, ayarlanır?

 1. Uygulamayı başlatın.
  youtube-ayarlar
 2. İzlemek istediğiniz videoya dokunun.
 3. Sağ üstte bulunan, turuncu kare ile işaretlenmiş, seçeneklere “≡” basın.
  youtube-ayarlar-9
 4.  Kalite’ye dokunun.
  youtube-ayarlar-5
 5. 144p, 240p, 360p, 480p, 720p, 1080p, 2016p (4K) değerlerinden birini seçin. (Daha az internetim gitsin diyorsanız 240 veya 360p değerleri idealdir.)
  youtube-ayarlar-7

Not: Otomatik olanı seçtiğinizde internet bağlantısına uygun çözünürlük değeri seçilecektir. Örneğin; 2G ile bağlantı sağlandığında video oynatımı 144p ile değeriyle sağlanabilir. 4.5G’yi seçtiğinizde video 720p, 1080p çözünürlükte oynatılır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mobil paket tasarrufu yapmak için otomatik olan değeri size hitap eden çözünürlük ile değiştirin.

Daha fazla bilgi ve yardım almak için yorum panelimizi kullanabilirsiniz.