Yön Kilidi Özelliği Nedir?

0
33

Ekranı kilitlemek için parmak izi tarayıcısı veya herhangi bir tanıdık yol (şifre, desen vb.) kullanmak mümkündür. Ancak Koreliler, ana ekranı kilitlemek için oldukça basit ancak ilginç bir yolu daha telefona yerleştirdiler. Buna Direction Lock ya da diğer adıyla Yön Kilidi adı verilmiştir ve icadın özü, grafik anahtarının moduna benzemektedir.

Erişilebilirlik Ayarlarda, farklı yönlerde ( yukarı aşağı, sol, sağ) 4 ila 8 swipe yapmanız ve böylece kendi benzersiz kombinasyonunuzu yaratmanız gerekmektedir. Sağ, sol veya yukarı, aşağı sırası önemli olmamaktadır. Her kilit gibi Yön kilidi de Erişebilirlik ayarlarından ayarlanmaktadır.

Ayarladığınız sağ sol yukarı aşağı kilidini unutursanız, diğer kilit modlarında olduğu gibi önceden belirlediğiniz bir şifreyi girebilirsiniz. Fonksiyonun etkinleştirilmesinden sonra telefonun kilidini açmak için verilen swipe kombinasyonunu kilit ekranına tekrarlamanız gerekir. Swipe’lar parmağınızı ekrandan kaldırmadan yapabilirsiniz, bu da kilit açma işlemini biraz hızlandırır.

Yön Kilidi Açma Yöntemi

Şifre, desen anahtarı, dijital erişim kodu, pin kodu veya Yön kilidi hareketi… Bunlardan herhangi birini unuttum diyorsanız cihazınızı nasıl açarsınız? Genel olarak bu durumdan kaçınmak için telefonunuzun verileri korumak adına birincil yöntem olarak olmasa da ek koruma olarak parmak izi ile kimlik doğrulaması kullanmanızı önerilmektedir. Sonuçta parola unutulabilir, ancak parmaklarınız her zaman yanınızda. Ancak, erişim verilerinizi yine de unuttuysanız ve önceden güvenli bir yere kaydetmediyseniz, cihazınızın kilidini açma ve tüm verileri kaybetmeme olasılığı hala mevcuttur.

Akıllı telefonun kilidini açmak için iki ana yol vardır: Find My Mobile (yalnızca Koreli şirketlerinin cihazlarıyla çalışmaktadır) ve Android Device Manager (Android’e dayalı tüm cihazlarla çalışır).

Find My Mobile:

– https://findmymobile.samsung.com/.adresinden servise kaydolun

– Cihazın tespit edilmesini bekleyin

– “Ekran kilidini aç” bölümüne girin (ana menüdeki “Daha Fazla”ya tıklayın.)

– “Kilidi Aç” düğmesine tıklayın ve parola yardımıyla operasyonu onaylayın.

Android Device Manager:

– https://www.google.com/android/devicemanager?hl=tr adresinden servise gidin ve akıllı telefonunuzdaki Google hesabıyla giriş yapın

– Android Device Manager’a giriyorsanız servisin kullanım koşullarını kabul etmeniz gerekecektir.

– “Kilitle veya temizle” seçeneğini seçin. Endişelenmeyin, bu şıkta verileriniz silinmeyecektir.

– “Kilitle” şıkkını seçin ve yeni bir parola belirleyin. Bu parola ile smartphone’a giriş yapın.

Hiçbirinin Yardımı Olmadıysa

Bu durumda, akıllı telefon verilerini sıfırlamak için sadece bir Hard Reset yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda Micro SD karttaki veriler bozulmadan kalmaktadır (bu yüzden her şeyi bu kartta saklamanızı öneririz). Dosyaları ana bellekten geri yüklemeniz gerekiyorsa ve cihazda veri şifrelemesini etkinleştirmediyseniz, bunları özel yardımcı programları kullanarak geri yükleyebilirsiniz. Ya da servis merkezine başvurabilirsiniz.

Tıklayınız

Mavi Işık Filtresi Nedir?

Flas İle Bildirim Nedir?