Yeni Bir Cihaz Satın Aldığımda Eski Bir Cihazdan Uygulamaları Nasıl Alırım ?

0
9

            Kullanılan telefon cihazlarının ömrü sona erdiğinde, yeni bir cihaza geçmek için öncelikle eski cihazda bulunan tüm verilerin aktarılması gerekir. Bunun için Google Play store uygulamasına kullanıcı hesabı bilgileriyle yeni cihazdan giriş yapma işlemi gerçekleştirilir. Uygulamaları indirmek için uygulama hesabının olması gerekiyor. Bu hesap google Gmail hesabı olarak ilişkilendirilir. Yeni cihazda bu hesabı kullanarak uygulamaları indirebiliyorsunuz. Bu sayede eski telefonda bulunan dosyalar google play aracılığı ile yeni telefona aktarılmış olur.

 Android Cihazlara Eski Cihazdaki Uygulamaları Yüklemek

            Google Play’de yüklenen uygulamalar herhangi bir Android cihazda satın almadan tekrar kullanabiliyor. Bunu yapmak için cihazlarda aynı Google Hesabı ya da gmail adresi kullanılması gerekiyor. Gmail hesabını kullanarak istediğiniz telefona bilgilerinizi taşıyabilirsiniz. Kimlik kartı şeklinde düşünülen sistemde, kimlik kartını gösterip istediğiniz kapıdan kolayca geçebiliyorsunuz.

 – Uygulamaları indirme işlemi şu şekilde gerçekleştirilir:

 Google Play > Sol Üst 3 Nokta > Uygulamalarım ve Oyunlarım > Kitaplık > Yükleme

 Telefonlar arası uygulama aktarabilmenin birden fazla faydası bulunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanabilir.

 – Telefondan telefona aktarma işlemini birçok telefonda kullanabilirsiniz. Telefon sınırı bulunmuyor.

 – Yeni telefona yeni uygulama yüklemesi yapılabilir.

 – Uygulama silinmiş ise ya da kaldırılmış ise tekrar yükleme yapılabilir.

 – Telefonla birlikte verilen uygulama kapandı ise tekrar açabiliyorsunuz.

 Apple Cihazlara Eski Cihazdaki Uygulamaları Yüklemek

            Apple cihazlarında, yeni telefonu ayarlamak için öncelikle eski telefonun yedeklemesi yapılmalıdır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için iCloud uygulamasını kullanıyoruz. Yedekleme işlemini iCloud ortak alan üzerinden gerçekleştiriyoruz.

 Cihazı iCloud’da yedeklemek için şu adımları uygulayın;

 Öncelikle wi-fi kablosuz ağa bağlandığınızdan emin olmak gerekiyor.

 Ayarlar > Kullanıcı Bilgileri > iCloud > iCloud Yedekleme

 Telefonda iCloud Yedeklemenin açık olup olmadığını kontrol edin.

 Ayarlar > Kullanıcı Bilgileri > iCloud > iCloud Drive (yeşil: açık)

 İkinci yöntem olarak uygulama indirmek şu adımlarla yapılır:

 Iphone > App Store> Geçmiş Uygulamalarım

            Eski telefondaki uygulama ve dosyaları ortak alana (iCloud) yükledikten sonra oluşturduğumuz yedekleme yeni telefona aktarılır. Bunun için yeni telefonda ilk defa açtığımızda ekranda görülen yönergeler, Uygulama ve Veriler başlığını görene kadar tamamlanır. Sonrasında şu adım uygulanır.

 Uygulama ve Veriler > iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle

            Eski telefonda kullanılan hesap ayarları olan Apple Kimliği ve parola ile iCloud’a giriş yapılır. Apple kimliğimi unuttum? diyorsanız önce apple kimliği girilir. Ardından ekrana gelen telefon numarası onayıyla yeni şifre girmeniz istenir. Apple kimliği, kullanmakta olduğunuz Gmail hesabı ya da Hotmail hesabıdır. Apple cihazlarda iCloud Drive kullanmanın sayısız faydası bulunuyor. Amacına uygun kullanıldığı takdirde telefonun hayatını kurtarabilir, yeni cihaz aldığınızda bir kaç adımda fotoğraf, dosya, müzik ve uygulamalarınızı aktarma yapabilirsiniz.

            Yeni cihaza iCloud yedeklemesinin yüklenmesi beklenir. Bu aşamada cihazı bağladığınız kablosuz bağlantı ağının kopmadığından emin olmak gerekiyor. Yükleme bittiğinde eski telefondaki tüm uygulama, fotoğraf ve müzik dosyaları yeni cihaza başarıyla yüklenmiş olur. Aynı işlemi birden çok telefonda cihazında Apple kimliği aracığıyla yapabilirsiniz. Yeni cihazda istediğiniz zaman iCloud Drive yedekleme özelliği kapatılıp açılabiliyor. Yedekleme işlemi çoğu zaman telefon performansını etkileyen ya da yavaşlatan etkiye sahip olabiliyor. Bu aşamada nelerin yedeklemesini istediğinizi kendiniz iCloud başlığı altından açıp kapama yöntemiyle seçebiliyorsunuz.

Son Konular

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz