Yazılım Geleceğin Mesleği Midir?

0
1

Yazılım Nedir?

            Yazılım, elektronik cihazların, kendisine tanımlanmış bir görevi gerçekleştirebilmeleri için bilgisayar dilinde hazırlanmış olan komutlarına verilen isim yazılımdır. Kısaca cihazın beynine yapması gerekenleri söyleyen kodlardır.

            Dünyada önemli bir yere sahip olan ve geleceğin de parlayan mesleği olarak gösterilen yazılımın Türkiye sektöründe yaklaşık olarak 160.000 kişi çalışmaktadır. Gün geçtikçe gelişen teknolojiyle birlikte yazılım okuyan kişilerin ve yazılım mühendislerinin sürekli olarak kendilerini güncel tutmaları yazılım teknolojisi geliştikçe yazılım mühendisleri de kendilerini bu yeni gelişmelere hazır bulundurmalı ve gelecek yenilikler onu korkutmak yerine daha çok üretmeye teşvik etmelidir.

 İş Olanakları

            En geniş ve kapsamlı iş alanına sahip olan yazılım mesleği akla gelebilecek çoğu yerde kendine iş bulabilmektedir. Bunun yanında girişimci olarak kendilerine ait işlerini de kurabilmeleri mümkündür. Hangi sektör olursa olsun, yazılım her zaman o sektörde ki geleceği belirlemeyi sağlayacaktır.

 Yazılım Sektörü Hakkında

            Yazılım sektörü en az masraf ile en çok kar ettiren sektör olup doğru, bilgili, tecrübeli kişiler tarafınca yapıldığında ülke ekonomisine çok fazla katkıda bulunur. Günümüzü göze alarak gelecek yıllarda bilgisayar ve teknolojinin dünyayı tamamen etkisi altına alacağını düşündüğümüzde yazılım sektörünün de ne kadar değerleneceğini anlamış oluruz. Kullandığımız teknolojik cihazlara ufak ekstra yazılım güncellemeleri getirilerek özelliklerini değiştirebiliyor ve daha kullanışlı hale getirebiliyor yazılım. Durum böyle iken ülkede yazılım sektörüne ilginin arttırılması gerekirken bu konuda yetenekli kişilerin veya yatkınlığı olan kişilerin bunun üstüne düşmeleri en mantıklısı olacaktır. Kişinin tamamen kendisini geliştirmesine ve etraftaki yenilik ve güncel olaylardan haberdar olmasını gerektiren yazılım, gelişmeyle doğru orantılı olarak da kazancın yükselmesini sağlayacaktır.

            Gün geçtikçe yazılımın önemi artarken insanların bu konuda bilinçlenmesi gelecek için parlayan meslek olan yazılım hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Yazılım öğrenmek için belli bir başlangıç yaşı bulunmamakla birlikte en erken sürede öğrenmek en mantıklısı olacaktır. Günümüz en zengin insanları baktığımızda teknoloji firmalarını yöneten kişilerden oluşmaktadır. Yetenekli olanların ve kendini ispatlayanların havada kapıldığı yazılım sektöründe işsizlik gibi bir sorunun sizin yaptıklarınızla ve kendinize her gün kattığınız yeni bilgilerle beraber mümkün olmadığını bilmek gerekir.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular