Yazı Boyutu Nasıl Değiştirilir? (Erişebilirlik)

0
40

Görselliği, görünürlüğü, okunurluğu, dikkat çekiciliği artırmak için çeşitli fontlar kullanılır. Bu sayede bilgiler estetik ve göze hitap eden bir şekilde sunulur. Ancak en önemlisi okunurluktur. Bunun için font yeterli değildir. Okunurluk için önemli olan unsurlardan bir tanesi de yazının boyutudur. Yazı boyutu yazı içerisindeki harflerin büyüklüğünü ve küçüklüğünü ifade eder.

Yazının Boyutu Ne İşe Yarar?

​​​​​​Dijital çağda özellikle bilgisayar teknolojisinin gelişmesiyle insan hayatına birçok farklı kavram ve uygulama girdi. Bunlardan birisi olan yazı boyutudur. Kullanılan cihazdaki yazılımlara göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden rahat işlem yapmak, anlaşıldığı, seçilebilirliği ve okunabilirliği arttırmak amacıyla büyük harflerde kullanım bir gereksinim halini alabilir ve bu durumda yazı boyutu değiştirilmelidir.

Günümüzde neredeyse bütün elektronik cihazlar buna müsaade etmektedir ve yazı puntosu kolayca değiştirilebilmektedir. Ancak bu cihazdan cihaza ve yazılımdan yazılıma farklılık gösterebilir. Ancak değişmeyen bir nokta var ki bu da hemen hemen hepsinde bu ayarın, ayarlar menüsünden değiştirildiğidir. Bunun için yapılması gereken ayarlar menüsünden ilgili ayarı bulup değiştirmek olacaktır.

Android Sistemlerde Yazının Büyüklüğünü Ayarlama

Günümüzde akıllı telefonların büyük ölçekte insanların hayatına girmesiyle en fazla Linux tabanlı bir yazılım olan Android yazılımı kullanılır hale gelmiştir. Bunun için Android sisteminde yazı büyüklüğünün nasıl ayarlandığını anlatmak daha faydalı olacaktır. Android işletim sisteminde menüye girdikten sonra ayarlar menüsü içine gidilmelidir. Buradan erişebilirlik seçeneğine tıklanmalıdır.

Ardından kategoriler kısmının hemen altında bulunan görme seçeneğinin içine gidilmelidir. Buradan ortalarda bulunan ekran yaklaştıran ve yazı boyutu seçeneği tıklanarak işlem yapılacak sayfaya gidilir. Burada yedi farklı yazı boyutu seçeneğiyle işaret imini sağa sola kaydırarak yazı boyutu küçültülüp büyültülebilir. Aynı zamanda hemen ayar çubuğunun üzerinde bulunan yazıların eş zamanlı değişen boyut ayarı incelenebilir ve uygun görülen ayar tercih edilebilir. Ancak büyüklük istenilen seviyeye ulaşmazsa en üst kısımda bulunan ”daha büyük yazı boyutları” seçeneği aktif hale getirilerek yedi kademeli büyüklük seçeneği on kademeye çıkartılabilir ve daha fazla büyük boyutlar elde edilebilir. Bu menüde ayrıca ekran boyutu ayarı ve yazı stili ayarı da bulunmaktadır.

Boyutlandırmanın Sağladığı Faydalar

Özellikle görme bozukluğu, görme yetisinin zayıflaması gibi çeşitli hastalıkları olan kullanıcılar için okunabilirliği arttırmak için oldukça tercih edilir. Hatta seritsiz yazı fontları ile daha okunur ve anlaşılır bir hale getirilebilir. Bu da kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlar. Ayrıca kişiselleştirme yapılarak kullanıcıya daha fazla kendi zevkine uygun ayarlamalar yapma imkanı verir. Bu sayede kullanıcı dilediği stili ve boyutu zevkine göre tercih edebilir ve sıkılmadan kullanabilir.

Tıklayınız

Talkback’i Nasıl Etkinleştirebilir Ve Kullanabilirim?

Güvenli Klasör Nedir Ve Nasıl Kullanabilirim?

Smart Lock Nedir Ve Nasıl Kullanabilirim?