Yandex Disk ve iCloud’a erişim engeli tehlikesi

0
650

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nın dün erişime kapattığı Google Drive, Dropbox ve OneDrive cloud sistemlerinin ardından bugün de Github ve Archive.org siteleri engellendi. En çok kullanıcıya sahip bulut depolama servisleri, Github ve Archive.org’nin ardından diğer bulut servisleri olan Yandex Disk ve iCloud’un da engellenebileceği söyleniyor.

Yazılım geliştirme ve paylaşım sitesi Github ile eski web site kayıtlarına ulaşılabilen Archive.org sayfalarının engellenmesinin altında ise geçtiğimiz günlerde RedHack’in Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın mail hesabını hacklemesi ve yazışmaları bu adresler üzerinden yayımlanmasının yattığı söyleniyor.

Yandex ve iCloud’a da yasak gelecek mi? 

Hükümetin attığı bu adımın ardından RedHack dosyaları başka servislere yüklemeye başladı. Bunların başında ise Yandex Disk ve iCloud geliyor. Bu da hükümetin Yandex ve Apple servislerine de el atacağı ihtimalini akıllara getiriyor.

 

Bu yasak ne kadar sürecek? 

BTK (Bilgi ve Teknoloji İletişim Kurumu)’nın bu konuda henüz mevcut bir açıklaması bulunmuyor, ancak erişim yasağının dosyalar kaldırılıncaya dek süreceği düşünülüyor.

Yasaklı sitelere nasıl girebilirim? 

Drive, bulut servislere getirilen yasak , “Erişime kapatılmış sitelere nasıl girebilirim?” sorusunu akıllara getirdi. Android, iOS ve Windows platformlarında ücretsiz ve sınırsız VPN desteği sağlayan Opera Web Browser ile yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

Android üzerinden erişim sağlamak için Opera Free VPN – Sınırsız VPN uygulamasını buradan indir

iOS için buradan indirme gerçekleştirin.