Sony Xperia nasıl şarj edilmelidir?

0
1854

Sony Xperia model akıllı telefonlarla ilk kez karşılaşıyorsanız ve yeni kullanıcı iseniz aşağıdaki rehber sayesinde şarj ederken yapılması gerekenleri uygulayabilir, Xperia pil ömrü uzatma, batarya süresini uzatmak için neler yapılmalı, şarj ederken nelere dikkat edilmeli, batarya ve pil gücünü korumak için nasıl şarj etmeliyiz, sorularına yanıt bulabilirsiniz.

İlk kez şarj ederken ne yapmalıyız? 

Xperia modelleri pil yüzdesi cihazdan cihaza değişiyor olmakla birlikte, pil seviyesi %20 ila %60 arasında gelir. Bunun yanında kutuda kalma süresiyle de alakalı olarak pil yüzdesi daha düşük seviyede olabilir. Bu sebeple işinizi garantiye almak açısından telefonu yarım saat şarj etmenizi öneriyoruz.

Xperia telefonu şarjdayken kullanabilir miyim? 

Xperia’yı şarjdayken kullanmak zararlı mı? Eğer sürekli şarjdayken konuşma yapıyorsanız, dizi, film seyrediyorsanız, işlemciyi yoran uygulamalar çalıştırıyorsanız bu huylarınızdan vazgeçin. Ancak bildirim kontrolü, 1-2 dakikalık kullanım bir sorun teşkil etmeyecektir.

Sony Xperia nasıl şarj edilir? 

  • Cihazı bilgisayara yada elektrik prizine bağlayarak 2 farklı şekilde şarj edebilirsiniz.
    Uyarı: Eğer araba USB portu desteğine sahipse cihazınızı arabada da şarj edebilirsiniz, ancak araba motorundan gelen akım sebebiyle çok düşük ihtimal de olsa telefon pili zarar görebilir.
    sony-xperia-nasil-sarj-edilir
  • Cihazı şarj etmek için şarj aletinin micro-USB kısmını telefona bağlayın, diğer kısmını prize takın.
  • Bilgisayarda şarj etmek için usb kısmını PC’ye, microUSB’yi ise telefona takın.
    Uyarı: USB simgesi yukarı bakacak şekilde olmalıdır.

Telefonun şarj olduğunu nasıl anlarım? 

  • Telefon prizden veya desktop cihazdan güç almaya başladığında bildirim ışığı yanacaktır.

Telefon şarj simgesindeki renkler ne anlama geliyor? 

Kırmızı – Pil yüzdesi %15’ten az

Turuncu – Pil yüzdesi %15-90 arasında

Yeşil – Pil yüzdesi %90’ın üzerinde

Uyarı: Telefonu kapanmamasına özen gösterecek şekilde şarj edin. Örneğin; %100 pil tamamen bitinceye dek cihazı kullanmamaya çalışın. %2-3 seviyelerinde Xperia’yı şarja takın.

Not: Cihazınızın pili tamamen boşaldıysa, şarj olduğuna dair yanan bildirim ışığının görüntülenmesi 1-2 dakikayı bulabilir.

Sony Xperia şarj etme ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak ve konuya ilişkin yardım almak, yaşadığınız sorunlara çözüm bulabilmek adına yorum panelimizi kullanın.