Widget nedir? Widget nasıl kullanılır?

0
5146

Widget Nedir? Akıllı Telefonlarda Widget’ler Nasıl Kullanılır?

Kısa yollardan farklı olarak bir uygulamaya ait Widget sayesinde o uygulamayı ayrıca çalıştırmadan belirli özelliklerini kullanabilirsiniz. Widgetler sayesinde çok basit ve sürekli işleriniz için ayrıca zaman kaybetmezsiniz.

Ancak bu noktada Android ve iOs işletim sistemli cihazların Widget kullanımlarının aynı amaca hizmet etse de farklı olduğunu söylemeyiz. Bu nedenle yazımızda her iki işletim sistemi için de Widget kullanımından ayrı ayrı bahsetmek istedik.

Android ana ekranınıza Widget ekleme

Ana ekranınıza Widget ekleme özelliği, ilk günden beri var olan önemli Android özelliklerinden biridir. Widgetler ana ekranınızı gereksinimlerinize göre gerçekten özelleştirmenin mükemmel bir yoludur.

İlk olarak, ana ekranınızda açık alana dokunup basılı tutun.  Widget sekmesini görüntülemek için ekranın alt kısmında bir seçenek görürsünüz.

Bu menünün Android versiyonunuza bağlı olarak farklı görünebileceğini unutmayın. Ardından, istediğiniz belirli Widget‘ı basılı tutun. Daha sonra şeffaf hale gelir ve onu ana ekranlarınızdaki herhangi bir açık alana sürükleyebilirsiniz.

Bir ekranın yeterli bir alana sahip olması gerekir; aksi takdirde Widget yerleştirmeden önce bazı uygulamaları yeniden konumlandırmanız gerekir.

Akılda tutulması gereken bir diğer konsept hava, spor veya haberler gibi canlı bilgilerle güncellenen Widget‘larla birlikte bazılarının belirli bir eylemi tetikleyebileceğidir.

Örneğin, Gmail için oluştur düğmesini yerleştirebilir veya belirli bir Dropbox klasörüne bir bağlantı yerleştirebilirsiniz. Play Store‘dan bir uygulama yüklediğinizde, Widget seçenekleri ilgili sekmede görünecektir; bu nedenle, ana ekranınızda hazır olmasını istediğiniz ek işlevlerin olup olmadığını görmek için bunları araştırma görevi sizindir.

Bir iPhone veya iPad’de Widget Kullanma

Android‘den farklı olarak, Widget‘lar ana ekranımızda görünmezler; bu yalnızca uygulamalar ve uygulama klasörleri için kullanılır. Bunun yerine, Widget‘lar bildirim merkezinde görünür. Bu, hızlıca kaydırarak herhangi bir uygulamadan onlara erişebileceğiniz anlamına gelir.

IOS‘daki Widget‘ların hepsi ilişkili bir uygulamayla birlikte gelir. Örneğin, Evernote uygulaması bir Evernote Widget‘ı içerir. Ayrı bir şey yüklemeniz gerekmez.