WhatsApp Yeni Güncellemesi ; Mesaj geri alma

1
4026

Whatsapp kullanıcılarının diğer uygulamalara göre Whatsapp’da eksikliğini hissettiği bir konu da gönderilen mesajın başkaları okumadan silinememesiydi. Yanlışlıkla gönderilen bir mesajın silinemiyor olması pek çok Whatsapp kullanıcısının canını sıkan bir durum olarak uzun süre varlığını sürdürmesine rağmen, Whatsapp’ın şimdilik beta olan ve yakın zamanda getireceği güncelleme ile artık yanlışlıkla gönderilen mesajın hemen silinmesine olanak vereceği yeniliğini duyurdu.

Tabi yine diğer tüm uygulamalarda olduğu gibi gönderilen mesajın alıcı tarafından okunmamış ya da kabul edilmemiş olması gerekiyor.

Whatsapp bu yeni özelliğinin müjdesini  “WhatsApp mesaj düzenleme #whatsappbeta’ üzerinde çalışmaya başlıyor.” diyerek kullanıcılarına duyurdu.

Bu, özelliklerin başlangıçta devre dışı bırakıldığını ve beta yazılım kullanıcısının şu anda kendisinin bulup bu özelliği etkinleştirmesi gerektiğini gösteriyor.

Kullanıcılar bir iletiyi basılı tuttuğunda yeni bir güncellemeye onlara iki seçenek sunulur: ‘Düzenle’ veya ‘İptal et’

Birincisi, kullanıcının ileti içeriğini güncellemesi imkânı verirken ikincisi, onu tamamen iptal etme imkânı sağlıyor.

WhatsApp resmi olarak yeni özelliği onaylamadı.

Facebook’a ait olan WhatsApp dünyadaki en popüler mesajlaşma servisidir ve şu anda bir milyardan fazla kullanıcıya sahiptir.

Bilindiği gibi geçtiğimiz aylarda uygulama, resmi olarak IOS, Android ve Windows Phone’taki tüm dünyadaki kullanıcılara video görüşmesi imkânını sağlamıştı.

WhatsApp’ın veri güvenliği standartlarına uygun olarak, yeni görüntülü arama özelliği, aramaların dinlenilmesini önleyerek tamamen şifreleniyor. Bu şifreleme işlemi bazı ülkelerin federal yasalarına aykırı olduğundan sürekli para cezasıyla karşı karşıya kalma riskini ortaya çıkarsa da henüz ülkemizde Whatsapp’ın şifreleme özelliklerine yönelik herhangi bir engelleme mevcut değil.

Her ne kadar şifreleme ile mesajların korunduğunu iddia etse de, 2014 yılında Facebook tarafından satın alınan WhatsApp, kullanıcı verilerini spam ile daha iyi mücadele etmek ve kullanıcıların her iki hizmetten edindiği tecrübelerini artırmak için ana şirketiyle paylaşacağını da belirtmişti.

Söz konusu hareket, dünya çapında bir milyardan fazla kullanıcı gizliliğini korumayı vaat eden mesajlaşma uygulaması için belirgin fakat önemli bir değişiklik oldu.

Eylül ayında WhatsApp, kullanıcıların cep telefonu numaralarını paylaşarak Facebook’la senkronizasyon özelliğini ekledi. Bu anlamda uygulama işletim sistemi türü ve diğer akıllı telefon özellikleri gibi cihaz bilgilerini paylaşıyor.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, iptal edilebilse de ya da şifreli olduğu için üçüncü kişilerin erişimine kapalı olduğu iddia edilse de siz yine de her zaman gönderdiğiniz mesajların içeriğinin başınızı ağrıtmaya cağından emin olmayı unutmayın.

 

Tıklayınız