Whatsapp | Telefonum çalındı & kayboldu Ne yapmalıyım?

1
5635

Telefonunuz çalındıysa veya kaybolduysa, Whatsapp hesabınıza ait kişisel bilgilerinizi ve verilerini koruma altına alabilmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz. Telefonunuza erişen kişilerin Whatsapp hesabınızdaki bilgileri aleyhinize kullanmaması için bazı önlemler alabilirsiniz.

whatsapp-android-indir-mobilgim-logo-2

Telefonum kayboldu/çalındı ne yapabilirim?

Öncelikli olarak cep telefonunuzda kullandığınız Sim kartınız için bazı güvenlik önlemleri aldırmanız gerekiyor. Avea, Vodafone, Turkcell gibi operatörlere durumu izah edip hattınızın bulunduğu Sim kartı kilitletin. Böylelikle, telefondaki hesabınızı onaylamak için onay mesajı veya doğrulama araması yapmak mümkün olmadığından size ait hesap eski telefonunuzda kullanılamaz.

Çalındığını düşündüğünüz cep telefonunuzun Sim kartı kilitlendikten sonra, yeni sim kart çıkarttırarak aynı numara ile Whatsapp uygulamasını kullanmaya devam edebilirsiniz. Güvenlik amaçlı uygulayabileceğiniz en kolay yöntem budur.

Not: Whatsapp uygulaması, aynı anda bir telefon numarası ve bir adet telefon ile kullanılabilir. Örneğin; Hattınızdan iki tane varsa birini şu telefona diğerini de başka telefona takayım gibi bir şey söz konusu değildir.

İkinci yöntem: Whatsapp hesabınızda çok önemli mesajlar, görsel ögeler yer alıyorsa ve ileride tehdit oluşturmamasını istiyorsanız Whatsapp ile temasa geçerek hesabınızın devre dışı bırakılmasını sağlayabilirsiniz. Whatsapp iletişim birimlerine başında alan kodu olmak üzere telefon numaranızı gönderirseniz yeni telefonunuz üzerinde Whatsapp kullanmaya devam edebilirsiniz.

Not: Whatsapp, telefon yeri tespit etme, konum bulma, nerede olduğunu öğrenme gibi konularda yardımcı olmamaktadır. Ayrıca Whatsapp’ın cihazlarla uzaktan devre dışı bırakılması mümkün görünmemektedir.

Önemli uyarı: Sim kartınız kilitlense ve telefon servisiniz devre dışı bırakılsa bile, hesabınızın kullanım dışı (devre dışı) bırakılması için gerekli talebi göndermezseniz, Whatsapp hesabını ele geçiren kişiler hesabınızı Wi-fi üzerinden bağlanarak kullanabilir.

Hesabım devre dışı bırakılırsa ne olur?

  1. Whatsapp hesabınızı devre dışı bırakmak için ilgili formu gönderirseniz ve hesabınız kapatılırsa kalıcı olarak silinme gerçekleşmez.
  2. İsminiz arkadaşlarınızın telefonunda Favoriler ve Kişi Seç listesinde görünür.
  3. Size gönderilen mesajlar 30 gün boyuncada beklemede kalır. 30 günün sonunda ise size gelen mesajları göremezsiniz.
  4. Eğer devre dışı olan hesabınızı 30 gün içerisinde aktifleştirmezseniz Whatsapp hesabınızı bir daha göremezsiniz. Kalıcı olarak silinir.

Uyarı: Whatsapp, eski mesajlarınızı kurtarmak gibi bir süper güce sahip değildir.