WhatsApp Stories, Hikayeler Özelliği Yakında!

0
2003

Facebook, hızlı bir gelişme süreci ile hikayeler sistemini bir çok plâtforma da entegre etmeye devam ediyor. Öncelikle Instagram üzerinde büyük bir adım atarak hikayeler özelliğini devreye aldı, şimdi ise Whatsapp üzerinden bu özellikle farklı bir deneyim yaşatacak güncellemeleri sunmaya hazırlanıyor.

İnsanların bir şeyleri paylaşma, anlık olarak anlatma ve bu paylaşımları arşiv mantığı ile profillerinde geriye dönük olarak saklama istekleri, bir anı mantığı ile gösterme çabaları yıllardır sosyal medya sitelerinin en büyük hedefi. Facebook, bunu en iyi şekilde yaptı ve şimdi ise diğer yönetiminde yer aldığı uygulamalar içinde bu sistemi sunmaya, geliştirmeye devam ediyor.

Whatsapp Hikayeler Çok Yakında

Whatsapp, sadece mesajlaşma ve konuşma uygulaması olmaktan daha öteye taşınacak. Hali hazırda milyarlarca kullanıcıya ulaşmış olan bu uygulama, anıları ve hikayeleri de içerisinde barındıracak. Böylelikle ilerleyen süreçte kullanıcıların daha farklı bir paylaşım alışkanlığı kazanmaları da sağlanmış olacak.

İlk aşamada bu yeni özellik bir çok kullanıcı için garip gelmekte. Nitekim Instagram ya da diğer sosyal medya sitelerinde bir paylaşım kültürü mevcut olduğu için “stories” sistemi doğrudan işler bir hale getirildi. Fakat Whatsapp, tamamen mesajlaşma üzerine kurulu ve diğer sosyal ağlardan yapı, kullanıcı deneyimi gibi durumları itibariyle farklı bir uygulama. Durum böyle olunca da, yapılacak bu güncelleme biraz risk taşımakta.

Kullanıcıların mevcut hikayeler uygulamasını benimsememesi ve Whatsapp’a karşı olan kullanıcı deneyiminin düşmesi, ilerleyen süreçte uygulamanın kullanımında ciddi düşüşlere neden olabilir diye düşünülmekte. Tabii bunu ancak güncelleme sonrasında net olarak görebileceğiz.