Whatsapp numaraları, hileleri, ipuçları

5
16753

Pek çok telefon kullanıcısının hayatına giren ve neredeyse telefonlaron %75’inde bulunan Whatsapp uygulaması hakkında neler biliyoruz? Whatsapp’ı yalnızca mesajlaşmak için mi kullanıyoruz? Acaba Whatsapp ile neler yapabiliriz? Whatsapp Messenger mesajlaşma uygulaması için ufak çapta da olsa hile, numara ve ipuçları diyebileceğimiz ve çoğu kullanıcı tarafından pek az  bilinen özelliklerine dilerseniz göz gezdirelim.

1- Whatsapp son görülme özelliği

Arkadaşlarınızdan ve bazı Whatsapp kullanıcılarından gizli işler yapmak istiyorsanız Whatsapp’a en son ne zaman girdiğinizi gizleyebilirsiniz. Whatsapp’ta son görülme özelliğini kapatarak uygulama içerisinde gizlice takılabilirsiniz. Önceki zamanlarda uygulama ve bazı hack programlarıyla değiştirmeye çalıştığımız son görülme özelliğini uygulama içerisinde değiştirebiliyoruz. Whatsapp’ta son görülme tarihini gizlemek için Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Son Görünme adımlarını izleyerek Herkes, Arkadaşlarım, Sadece Ben şeklinde değişiklik yapabilirsiniz.

whatsapp-son-gorulme

 

2- Mesajlarınızı sadece siz okuyun, Whatsapp’ı şifreleyin

Her kullanıcı gibi siz de mesajlarınızın bir başkası tarafından okunmasından hoşlanmazsınız. Whatsapp uygulamasını şifrelemek ve hesabınıza ait mesajları kimsenin görmemesini sağlamak için Whatsapp Messenger Locker uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamada şifreleme yaparak başkalarının Whatsapp’ınıza girmesini engelleyebilirsiniz. Sizin için önemli ve gizli olan mesajlar için güvenliği sıkılaştırabilirsiniz. Android işletim sistemine sahip telefonunuza Whatsapp kilitleyici uygulamasını indirmek için buraya tıklayın. Google Play mağazasından uygulamayı ücretsiz edinin.  Windowsphone ve iOS için aynı işlemi uygulamak istiyorsanız buradaki konumuza göz atın.

whatsapp-kilitleme-sifre-koyma-programi

 

3- PDF, APK, ZIP, Office dosyaları gönderebilirsiniz

Arkadaşlarınıza pdf, apk, .sis, zip, office hatta mp4 dosyaları gönderebilmek için e-mail, indirme siteleri, upload, depolama alanlarına ihtiyacınız yok. Bu işinizi Whatsapp uygulaması sayesinde görebilirsiniz. Ancak Whatsapp buna izin vermiyor. Bu engeli aşabilmek için buradaki Android uygulamasını indirmeniz yeterlidir. Uygulamanın ismi ise Whats Packed 2 Ads. Artık istediğiniz kişiye farklı uzantıda dosya yollamak mümkün hale gelecektir.Bu özellik iOS işletim sisteminde maalesef uygulanamıyor.

whatsapp-dosya-yollama

4- Whatsapp silinen mesajları geri getirme

Whatsapp’ta silinmiş mesajları geri getirmek mümkün. Hem de programsız. Whatsapp’ın 2014 yılı içerisinde getirdiği yeni güncelleme ile Whatsapp’ta yaptığınız konuşmalar silindiyse geri getirebilirsiniz. Whatsapp konuşmalarınızı silinme ve kaybolma ihtimaline karşı yedeklediğinden artık şanslısınız. Silinen mesajları hemen geri getirmek için yapmanız gereken en kolay yöntem Whatsapp uygulamasını tekrardan kurmaktır. Whatsapp’ı tekrar yüklerken size yedekler yüklensin mi diye soracak ve kabul etme durumunuza göre eski mesajlarınız yüklenecektir.

whatsapp-silinen-mesajlari-geri-getirme

5- Whatsapp’ta sohbet kısayolu oluşturun

Facebook ve SMS’te olduğu gibi Whatsapp’ta da sohbet kısayol çubuğu oluşturabilirsiniz. Favori listenizde bulunan kişiyle çok sık görüşüyorsanız, Whatsapp’ı açmak yerine telefonunuzun ana ekranına konuşmak istediğiniz kişiyi ekleyebilirsiniz. Böylelikle sevdiklerinizle daha hızlı iletişim halinde olabilirsiniz. Küçük bir süre olsa bile zamandan tasarruf edersiniz. Whatsapp’ta kişiyi kısayol olarak eklemek için dokunmatik ekranla telefonda üzerine basılı tutatarak ”Sohbet Kısayolu Ekle” demeniz yeterli olacaktır. Sevdiklerinizin Widget’ini giriş ekranına ekleyin, hep iletişimde kalın.

whatsapp-sohbet-kisayolu-ekleme-mobilgim

6- Whatsapp’ta mesajlaşırken internet paketini idareli kullanın

  Whatsapp’ta arkadaşlarınızın resim gönderdiğinde dosyalar otomatik olarak Whatsapp tarafından indirilir. Bu da internet paketinizin çabuk bitmesine yol açabilir. Whatsapp’ta yapacağınız ayarlama ile internet paketinizin daha kısa sürede bitmesinin önüne geçebilirsiniz. Multimedya dosyaları Wi-Fi ya da Paket veri ile indirilsin şeklinde ayar değişikliği yapabilirsiniz.

Ekstra bilgi: Resimlerinde içinde bulunduğu 10.000 mesajlık konuşmada paketimizden yaklaşık 50 Megabyte gitmektedir.

whatsapp-internet-paketi-video-resim-otomatik-ayarlama

7- Profil resminizi öyle herkese göstermeyin

Whatsapp uygulamasında profil resmi yaptığınız fotoğrafları başkalarının görmemesini sağlayabilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar > Hesabım > Gizlilik adımlarını izlemeniz ve Gizlilik üzerinden değişiklik yapmanız yeterlidir. Whatsapp’ta profil resmi gizlemek öyle hiç de sanıldığı gibi zor değil. Whatsapp profil resmi gizlemek ve diğer kullanıcılara kapatmak gizliliği sevenler için ideal bir özellik.  Herkes, Kişilerim, Hiç kimse şeklinde 3 farklı seçeneğe sahipsiniz.

whatsapp-profil-resmi-gizleme-kapatma-mobilgim

8- Whatsapp resimlerini albümünüzden kaldırın

Whatsapp’ta bulunan resimleri albümünüzden silebilirsiniz. Whatsapp’ta yaptığınız görüşmede fotoğraf veya video yollandığında dosyalar galeriye eklenir. Otomatik kaydetmeden rahatsız oluyorsanız Android telefonlarda çalışan ES File Explorer isim dosya yöneticisini indirin. MicroSD içinde bulunan Whatsapp klasörüne ardından images dosyasına gidin. Yeni dosya oluşturun ve adını .nomedia yazın. Artık resimleriniz buraya kaydedilmeyecek ve görüntülenmeyecektir. Ayrıca kaçamak işler yapan kullanıcılar için de oldukça ideal görünüyor.

 whatsapp-otomatik-indirmeyi-kapatma-nomedia

9- Whatsapp resimlerini iPhone’da kaldırmak

iPhone telefona sahipseniz Whatsapp resimlerinin otomatik olarak indirilmesini engelleyebilirsiniz. Whatsapp’tan resim indirilmesini kapatmak için telefonunuzdan Ayarlar > Resimler’e gidin. Albüm dosyalarınızın içinde Whatsapp resimlerinin olmasından kurtulabilirsiniz.

whatsapp-resim-kaldirma-mobilgim

10- Telefon numaranızı değiştirdiyseniz!

Telefon numaranızı değiştirdiyseniz ve Whatsapp’a giremiyorum diye dert yanıyorsanız buradaki konuya göz atın.  Whatsapp’ta yeni telefon numaranızı eskisiyle nasıl değiştirebileceğinizi öğrenin.

Whatsapp-Yeni-numara-tasima-aktarma-blackberry-mobilgim-3