iPhone için Whatsapp indir

0
1166

Whatsapp Messenger uygulamasını mobil cep cihaz iPhone için ücretsiz olarak indirin.

Whatsapp nedir?

Whatsapp, iOS işletim sistemine sahip olan iPhone ve Mikro hat ile çalışan iPad mini modeller için indirebileceğiniz mesajlaşma uygulamasıdır. Dünya genelinde en çok kullanılan ve indirme rekorları kıran Whatsapp Messenger sohbet uygulamasını cihazlarınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Whatsapp nasıl okunur?

İnternette gördüğümüz ve elde ettiğimiz veriler aracılığıyla belirtmeliyiz ki Whatsapp pek çok kişi tarafından yanlış dile getirilmektedir. Vatsup, Vatşap, Vapsat şeklindeki söylemler yanlıştır. İngilizce kökenli olan Whatsapp uygulaması ”Vatsap” şeklinde telaffuz edilir.

Whatsapp kelime olarak ne anlama gelir?

Whatsapp aslında tek bir kelime değildir. İki farklı kelime ile oluşturulmuştur. İngilizce’de ve Amerikan İngilizcesi’nde yaygın olarak kullanılan What is up? yani Türkçe’ye tercüme etmek gerekirse Naber? kelimesinden türetilmiştir.

Whatsapp kimin?

Whatsapp uygulaması 17 Şubat 2014 tarihinde Facebook tarafından satın alınmıştır. Satın alınmasından sonra ise köklü değişiklikler yapılmış, kullanıcıları memnun eden güncellemelerle Whatsapp daha kaliteli bir sohbet uygulamasına çevrilmiştir.

Whatsapp uygulaması nasıl çalışıyor?

Whatsapp’ı kullanabilmeniz için telefonunuzda veya iPad mini cihazınızda telefon hattı olması yeterlidir. Böylelikle Whatsapp kendi içinde hattınızı tanımlayacak ve size otomatik olarak yeni bir hesap oluşturacaktır. Whatsapp uygulamasını indirip, yükledikten sonra açtığınızda karşınıza güvenlik amaçlı form çıkacaktır. Alan kodunuz ve telefon numaranızı girerek indirdiğiniz vatsabı kullanmaya başlayabileceksiniz.

whatsapp-ozellikleri-mobilgim-3

Eğer telefon numaranızı girdiyseniz ve ilk yılı ücretsiz olmak koşuluyla Whatssapp’ınızı açtıysanız arkadaşlarınıza, sevdiklerinize, kız veya erkek arkadaşınıza kavuşabilirsiniz. Whatsapp hattınıza kayıtlı olan telefon numaralarını tespit eder ve Whatsapp kullanan kişileri uygulama içerisinde listeler. Bu yöntem sayesinde arkadaşlarınızı Whatsapp’a eklemek gibi zahmetli  bir işten kurtulmuş olursunuz.

Whatsapp ile neler yapabilirim?

Whatsapp uygulaması ile listenizde bulunan arkadaşlarınıza normal mesaj gönderebilirsiniz. Sms’ten çok daha hızlı olan ve kolay iletişim sağlayan Whatsapp sayesinde yalnızca mesaj değil resim, video, ses dosyaları da gönderebilirsiniz. Eğer liralarınızı veya dakikalarınızı operatörlere kaptırmak istemiyorsanız Whatsapp uygulaması aracılığıyla sevdiklerinize sesinizi kaydederek gönderebilirsiniz. Her ne kadar karşı taraf sesinizi duyabilmek için beklemek zorunda olsa bile bedava konuşabilmek size iyi gelebilir.

Konuşmak ve dosya göndermenin yanında birden fazla arkadaşınızı bir gruba dahil ederek daha kalabalık bir ortamda sohbet edebilirsiniz. Arkadaşlarınızın tümüyle bir anda iletişim kurabilir, zamandan tasarruf edebilirsiniz. Hatta Whatsapp’ı tartışma grupları, konferans gibi gruplar açarak daha etkin bir biçimde kullanabilirsiniz.

whatsapp-ozellikleri-mobilgim

Son görülme özelliği

Whatsapp uygulamasının bir başka özelliği daha bulunuyor. Son görülme eğer gönderdiğiniz mesajı karşınızdakinin görüp görmediğini öğrenmek istiyorsanız mesajın hemen altında çıkan tik işaretine bakmanız yeterlidir. Normalde mesaj gönderirken halka içerisinde ünlem işareti çıkar, eğer bu işaret onaya dönüşürse gönderildi anlamına gelir. İşaretten iki tane çıkarsa karşı tarafının gönderdiğiniz içeriği gördüğü manasına gelir.

Bunun yanında mesajlaştığınız ya da mesajlaşmak istediğiniz kişinin profilinin hemen altında bulunan Son Görülme XX özelliği ile en son ne zaman çevrimiçi veya çevrimdışı olduğunu öğrenebilmeniz mümkün.

Whatsapp’ta mesajlarım siliniyor mu?

Whatsapp konuşmalarınızın tümü hafıza kartınıza (MicroSd) kaydolur. MicroSd kartınızın içindeki Whatsapp klasöründe depolanan mesajlarınız siz dokunmadıkça silinmez. Arkadaşlarınızla yazışırken geçmişte yaptığınız konuşmaları ise uygulama içerisinde görebilirsiniz.

whatsapp-android-indir-mobilgim-logo-2

Güncel Whatsapp sürümünün özellikleri 2.16.1

  1. Toplu mesaj gönderebilmek için grup oluşturabilirsiniz.
  2. Arkadaşlarınızın konumunu harita üzerinden görebilir, konum izleme, konum arama, kendi konumunuzu gönderme gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz.
  3. Arkadaşınızın gönderdiği içeriği Whatsapp’ı açmadan görebilirsiniz.
  4. Whatsapp’ta yeni bildirimler ve uyarı seslerini kullanabilirsiniz.
  5. Yazınızın boyutunu ayarlayabilirsiniz.
  6. Resimleri kırparak, fotoğraflarınızı dilediğiniz gibi gönderebilirsiniz.
  7. Engellediğiniz kişileri daha kolay görüntüleyebilirsiniz.

Whatsapp’ı iPhone için nasıl indirebilirim?

Whatsapp uygulamasını iTunes aracılığıyla telefonunuza ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Whatsapp’ı ilk kez indirecekseniz uygulamayı kurduğunuzda son sürümü telefonunuza yüklenir. Güncelleme işlemi ise internet bağlantısı aracılığıyla otomatik olarak yapılır. Whatsapp güncel sürüm indir, Whatsapp son sürüm indir şeklinde arama yapmanıza gerek yoktur. Whatsapp’ı indirmek ve telefonunuza ücretsiz olarak kurmak, yüklemek için buraya dokunmanız yeterlidir.

iPhone için Whatsapp yükle
Güncelleme nasıl yapılır?

Whatsapp’ı güncellemek için uygulamayı iTunes’e gidip tekrardan kurmaya gerek yoktur. İnternet bağlantısı (Wi-fi veya 3G) aracılığıyla Whatsapp uygulaması isteğinize göre otomatik olarak güncellenebilir. Manuel güncelleme işlemi için ise Whatsapp’ın Ayarlar kısmındaki Güncelle bölümünü kullanabilirsiniz.

Whatsapp’ı nasıl bedava kullanabilirim?

Whatsapp uygulaması ilk yılı ücretsiz sonraki yıllarda ise 2.2 Türk Lirası ücret alarak hizmet veren bir sosyal ağ yazılımıdır. Whatsapp kullanırken eğer 1 yılınızı doldurduysanız ve bedava kullanmaya devam etmek istiyorsanız böyle bir ihtimal ne yazık ki bulunmamaktadır. Üstelik Whatsapp yalnızca 2.20 Lira’ya hizmet verirken uygulamayı ücretsiz kullanmaya çalışmanız üzülerek söylemeliyiz ki bize biraz abes geliyor.

Whatsapp’ı başka hangi telefonlar için indirebilirim?

Whatsapp uygulaması, Symbian, iOS, Android, Blackberry OS ve Windowsphone işletim sistemine sahip telefonlar için indirilebilir.

Android için Whatsapp uygulamasını indir

Symbian için Whatsapp uygulamasını indir