VoLTE ile Telefon Görüşmesinin Avantajları Nelerdir?

0
55

VoLTE, tam ifadesiyle Voice over LTE, GSM operatörleri tarafından sağlanmakta olan bir sunucu aracılığıyla, 4.5G üzerinden HD kalitesinde bir sesle telefon görüşmesi yapılabilmesine imkan veren bir servis olarak tanımlanabilir. Samsung telefonda sağ üstte şarj işareti yanında yer alan VoLTE işareti bu özelliği simgelemektedir.

Sözü edilen HD kalitesindeki sesi sağlayabilmek için, görüşme yapan her iki tarafın VoLTE servisini telefonunda aktifleştirmiş olması gerekmektedir. Bu fonksiyonun kullanımı aynı GSM operatör aramalarında kolaylıkla sağlanabilirken, farklı GSM operatörleri arasındaki VoLTE aramalarında HD kalitesinde ses sağlanması, operatörler arasındaki anlaşmaya bağlı olmaktadır.

Hatırlanacağı üzere, 1 Nisan 2016 tarihi itibariyle 4.5G teknolojisine geçiş yapılarak bağlantı hızı konusunda önemli bir adım atılmıştı. Bu geçişle birlikte, aynı zamanda mobil internetle ilgili gelişmeler de devam ederken, telefon görüşmesi esnasında görüşmenin kesilmesi veya sesin tam olarak anlaşılamaması gibi sorunlar ortaya çıktı. Bu noktada, telefon görüşmeleri esnasında yaşanılan bu sorunlara engel olmak amacıyla gereken ilk hamle, 4.5G ile birlikte gelen VoLTE teknolojisi olmuştur.

VoLTE ile Telefon Görüşmesinin Avantajları

VoLTE kısaca, 4G teknolojisinin biraz daha zenginleştirilmiş biçimi olarak ifade edilebilir. Bu teknolojiyle beraber, 4.5G’nin sunmuş olduğu avantaj ve farklılıkların, telefon görüşmeleri esnasında da kullanımının önü açılmış oluyor. VoLTE teknolojisinin getirdiği avantajlardan birisi, HD+ olarak ifade edilen berrak bir ses kalitesidir. Bu teknoloji sayesinde, normal telefon görüşmeleri ve WhatsApp görüşmelerinde sağlanan kaliteli ve pürüzsüz ses, telefon kullanıcıları üstünde olumlu bir etki yaratmaktadır.

Aynı zamanda, normal telefon görüşmeleriyle gerçekleştirilen konferanslar, VoLTE teknolojisi ile geliştirilerek görüntülü bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. VoLTE teknolojisinin sunduğu diğer avantajlara bakılacak olursa, telefon görüşmesi esnasında baz durumlarda mobil veri bağlantısı kesilebilmektedir. VoLTE teknolojisinin, aynı anda hem ses hem veri kullanımına izin vermesi sayesinde, görüşme esnasında telefon, arka planda gerçekleştirdiği dosya indirme ve benzeri işlemlere devam edebilmektedir.

Yine VoLTE teknolojisi sayesinde, sesli aramaların bağlanma süresi, yaklaşık olarak 1 saniye içinde gerçekleşmektedir. Bununla beraber, VoLTE ile, artık görüşmelere konum ve benzeri öğeler eklenebilmektedir. Mesela, bir arama yapıldığında, görüşme esnasında karşı tarafın bulunulan konumu da görmesi mümkün olmaktadır.

VoLTE Teknolojisi Nasıl Kullanılmaktadır?

VoLTE teknolojisini kullanabilmek için, öncelikli koşul sahip olunan Samsung telefon modelinin LTE teknolojisini destekliyor olmasıdır. Bu ön koşul dışında, GSM operatörünün VoLTE fonksiyonunu aktif kullanıma açmış olması gereklidir. Bununla birlikte, HD+ görüşmeler, internet paketi kotasını düşürmeden normal paketler üzerinden yapılabilmektedir. Bu koşullar sağlanmışsa, VoLTE teknolojisinin avantajlarından yararlanılabilir.

Tıklayınız

Yazı Boyutu Nasıl Değiştirilir? (Erişebilirlik)

Durum Çubuğundaki Pil Yüzdesini Nasıl Gizleyebilirim?

Erişilebilirlik Nedir?