Vestel Venüs telefon incelemeleri

2
1418

Vestel Venüs

Vestel dünyaya ihraç ettiği beyaz eşyalarla tanınan bir marka olmasının yanısıra bu başarıyı mobil cihazlarla dolu olan dünyaya da taşımak istiyor. Zannedersek burada bir esinlenme söz konusu. Her nasıl Samsung çeşitli sektörlerde aygıtlar, cihazlar ve araçlar üretip de telefon piyasasında bu istikrarı sürderebiliyorsa, pek tabii bunu başka firmalar da yapabilir. Ancak kafaları kurcalayan yeni sorular ortaya çıkabilir. Acaba Vestel başarılı olabilir mi? Güvenmeli miyiz? Evimde Vestel buzdolabı, çamaşır makinesi var, gayet de güzel çalışıyor. Demek ki Vestel’den Venüs model bir telefon alırsam hiçbir sorun çıkarmaz.. Şeklinde mantık yürütmek doğru mudur? Dilerseniz bunu Vestel’e hakaret etmeden, telefonlarını incelerek yanıtlamaya çalışalım.

Vestel başarısız olmuştu..

Türkiye’de hem bilgisayarların yaygınlaşmaya başladığı hem de Süreyya Ayhanlı Vestel Dizüstü reklamlarının çıktığı dönemde Vestel atağa kalkmış ancak başarılı olamamıştı. Şekil ve tasarım itibariyle bilgisayarı ve dizüstünü birebir üretseler bile içleri boştu. Sağlamlık, dayanıklılık, kalite ve işlevsellik açısından kullanıcıları tatmin etmemişti. Ama n’oldu? Vestel iyisi kötüsü olmaz prensibiyle hareket ederek kârını yaptı.

Vestel Venüs 4.5 özellikleri

Venüs’ün yanındaki rakamlar telefonun büyüklüğünü işaret ediyor. 4.5 inç büyüklüğünde ekranı bulunan Vestel Venüs 4.5 sistem özellikleri ve donanımıyla Vestel’in en düşük modelli akıllı telefonu. Kullanıcılara 480×854 piksel ekran çözünürlüğü sunan ve kendini teknoloji devi olarak tanıtan firmanın bu ürünü 1.2 Ghz hızında çalışıyor. İşlemcisi ise 4 çekirdekli Snapdragon 200.

vestel-venus-4-5

512 MB Ram barındıran ve 4 GB dahili hafızası olan cihaz Android 4.3 işletim sistemiyle karşımızda. Arka kamerası 5 ön kamerası ise 1.3 Megapiksel olan cihazın kamera özellikleri fiyatına göre ideal görünüyor. Tuşlu telefonlarla takılan kullanıcılar ”Acaba dokunmatik telefonlar nasıl? ” şeklinde vakit öldürüyorsa ve dokunmatikli Android dünyasına ufaktan giriş yapmak istiyorlarsa Vestel Venüs 4.5’i deneyebilirler. Bunun yanında telefon da telefon diye zırlayan bir delikanlı ya da kız çocuğuna sahipseniz başlangıç amaçlı olarak Vestel Venüs 4.5’i deneyebilirsiniz.

Tavsiye: Yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalıcılardansanız Vestel Venüs’ü tercih edebilirsiniz amenna. Ancak alacağım telefon bilindik sağlam bir firmanın ürünü olsun diyorsanız Asus Zenfone’a göz atabilirsiniz.

Fiyat: 449 Lira

 Venüs 5 X özellikleri

Adından da anlaşılacağı üzere 5 inç ekran büyüklüğü olan cihazın 860 x 540 ekran çözünürlüğü bulunuyor. IPS teknolojisinin kullanılması da ayrı bir güzellik. Abartmadan bir diğer özelliğe göz atalım. Tıpkı Venüs 4.5 gibi bu model de 1.2 Ghz hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 200 işlemci barındırıyor. 1 GB Ram’i (Bellek) bulunan cihazın arka kamerası 8, ön kamerası ise 2 megapiksel.

vestel-venus-5-x

Fiyat: 649 Türk Lirası

IPS ekranı nedir?

Ekranda hiçbir şekilde renk, görüntü kaybı yoktur. Cihaza hangi açıdan bakarsanız bakın ekranda karartı, bozulum meydana gelmez.

Venüs 5.0 V

Venüs 5.0 X modelinden hiçbir teknik özellik farkı bulunmayan cihazın sadece tasarımında değişikliğe gidilmiş. Köşeleri dik olan 5 x modeline göre 5.o V daha oval bir görünüme sahip. %52’si Türk malı olan Venüs 5.0 V’nin parçalarını beğenmezler diye zannedersek habire yeni tasarımlar yaratmışlar.

vestel-venus-5-v

Fiyat: 649 Türk Lirası

Venüs 5.5 X

Ekran boyutu arttıkça çözünürlük de artıyor tabii. 5.5 inç ekrana sahip olan cihazın ekran çözünürlüğü 1280’e 720. İşlemcisinde de değişiklik görüyoruz. 1.2 Ghz Dört Çekirdekli Snapdragon 400 işlemcisi var. Ram’ini ise ikiye katlamış: 1 GB. Android 4.4 işletim sistemiyle karşımıza çıkan modelin dahili hafıza depolama alanı 16 GB. MicroSD kart takmadan 16 GB hafızaya sahip olabiliriz. Arka kamerası 13 Mp, Ön kamerası ise 2 Megapiksel olan kamera ile ideal çekimler yapabilirsiniz.

vestel-venus-5-5-x

4G desteği barındıran ve 2 tasarım ödülü alan cihazın pek bir işlevsel yönü bulunmuyor.

Ne kadar?: 899 Türk Lirası

Vestel Venüs 5.5 V

Vestel Venüs 5.0 gibi Vestel Venüs 5.5 V’nin X modelinden özellik itibariyle farkı bulunmuyor. Yalnızca dış görünümü değişik olan cihazın fiyatı 5.5 x ile aynı.

vestel-venus-5.5-v

Ek hatırlatma: Siyah ve Beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği sunan Vestel’in akıllı cihazlarında batarya değiştirilebiliyor.

Artılar

  • Türk Malı olması.
  • Düşük özelliklere sahip olsa bile telefonun üzerinde Vestel yazması.
  • Taklitçilikte başarılı olmaları. Bakınız: Zenfone.
  • Hala 512 Ram yerleştirebilmek. (Alay içerir.)

Eksiler

  • Baştan mı başlayalım sondan mı?

Alalım mı dayı?

Tavsiye: Yukarıda belirttiğimiz gibi akıllı cihazlarla ilk kez tanışıyorsanız, param boşa gitmesin ben Türk malını severim diyorsanız, para harcamayı pek sevmem almışken ucuzunu alayım diye düşünüyorsanız Vestel Venüs’e sahip olmanız için önünüzde hiçbir engel bulunmuyor.

Zenfone 4-5-6 serisine oldukça yakınlık gösteren Vestel Venüs telefon dünyasına henüz yeni ayak bastığı için sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Beklemede kalmanızı veya tercih etmemenizi tavsiye ederiz.

 Büyük ekranlı telefon?

Telefonun ekranı büyüdükçe grafik özellikleri de paralel olarak artış gösterir. Çoğu zaman görsel lezzetin dışında ekran büyüklüğü telefonu daha güçlü kılmaz. Bunun yanında büyük ekranlı telefonlar daha çok işlemciye, güç tüketimine ihtiyaç duyar.