Varsayılan uygulamalar nedir? Varsayılan uygulamamayı nasıl değiştiririm?

0
2483

Akıllı telefonlarda yer alan işletim sistemleri içerisinde doğrudan telefon ile beraber gelen birçok uygulama bulunuyor. Resim uygulamaları, video uygulamaları, kamera uygulamaları gibi doğrudan işletim sistemiyle beraber yüklü gelen bu uygulamalar işletim sistemimin varsayılan uygulamaları olarak değerlendiriliyor. Diyelim ki hiçbir uygulama yüklemediniz veya varsayılan uygulamalar olarak gösterilen bu uygulamaları değiştirmediniz. Bu durumda bir fotoğraf görüntülemek istediğinizde ya da internet tarayıcınızda bir adres açmak istediğinizde doğrudan varsayılan uygulamalar devreye girecek ve bu uygulamalar üzerinden açmak istediğiniz dosyalarınız açılacaktır. Bunun dışında her seferinde bir uygulama açmak istediğinizde de ekranda varsayılan uygulamalar içerisinde seçim yapmanızda istenebiliyor.

Hemen her işletim sisteminde gördüğümüz varsayılan uygulamalar sisteminde elbette ki varsayılan olarak gelen uygulamaları değiştirmeniz de mümkün. Mobil alanda dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olan Android işletim sistemini kullanarak çok basit yöntemlerle varsayılan uygulamalar nasıl değiştirilir? Aşama aşama bakalım.

Android Varsayılan Uygulamaları Değiştirme

  • Öncelikle düzenleme yapabilmek için ayarlar sekmesine girmemiz gerekiyor. Ayarlar kısmına giriş yaptıktan sonra tüm ayarların bulunduğu ayar menüsü karşınıza gelecektir.
  • Buradan “uygulamalar” kısmına giriş yapıyoruz.
  • Şimdi ise varsayılan uygulamalar olarak kullandığınız ve değiştirmek istediğiniz uygulamanın üzerinde tıklamanız, uygulamayı seçmeniz gerekiyor.
  • Daha sonrasında ise uygulama menüsü açılacaktır. Açılan uygulama menüsü kısmından alt bölümde yer alan “varsayılan olarak aç” bölümünde yer alan “varsayılanları temizle” seçeneğini kullanmanız gerekiyor.
  • Bu işlemden sonra seçtiğiniz varsayılan uygulama artık varsayılan olarak kullanılmayacaktır.
  • Yeni bir varsayılan uygulama atamak için ise yine basit bir yöntem daha var. Bunun içinde diyelim ki bir fotoğraf görüntülemek istiyorsunuz ve varsayılan fotoğraf uygulamasını kaldırdığınız.
  • Bu noktada görüntüleme için size hangi programla fotoğrafınızı açmanız istediği sorulacaktır. Buradan varsayılan uygulama olmasını istediğiniz uygulamayı seçerek “her zaman” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu durumda seçtiğiniz uygulama artık o öge için varsayılan uygulama olarak kullanılacaktır. Birçok Android serisi akıllı telefonda genel olarak varsayılan uygulama değiştirme işlemini bu şekilde oldukça basit bir şekilde yapabiliyorsunuz.
  • 0 marshmallow andorid sürüm ile Tüm uygulamaların varsayılanını değiştirmek istiyorsanız. Uygulamalar > Ayarlar > Uygulamalar > Varsayılan uygulamalar > Varsayılan olarak ayarla
  • Tüm uygulamaların varsayılanını kaldırmak için ise Ayarlar > Uygulama yöneticisi > alt altta üç nokta ( Ayarlar tuşu ) >  Uygulama tercihlerini sıfırlayın

 

Tıklayınız