Ünlü sosyal video paylaşım sitesi kapatılıyor: Vine

0
334

Twitter aldığı yeni kararlar neticesinde Vine’ı kapatma sonucuna ulaştı. Bir zamanlar dünyayı sallayan ve herkesi kısa videolar çekmeye sürükleyen, bu yönde teknolojik ağda büyük yer edinen Vine’ın macerası sona eriyor.

Twitter, Vine’ın kapatılmasıyla ilgili olarak ilerleyen zamanlarda harekete geçileceğini, Vine’ın Google Play ve iTunes mağazalarından kaldırılacağını açıkladı.

Vine neden kapatılıyor? vine-kapatiliyor-mb-2

Twitter’ın son zamanlardaki ekonomik gidişatındaki bozulum ve Vine’ın popülerliğini kaybetmesi, alınan bu yeni kararda etkili oldu. Vine’ın kendi içinde sirkülasyon sağlanmaması, videoların Youtube’a taşınması ve Snapchat’in yaptığı güçlü atılımların da Vine’ın fişinin çekilmesinde rol oynuyor.

Ayrıca Instagram’ın video yükleme süresini arttırması ve 1 dakikaya çıkarması da mobil cihaz kullanıcıların Vine’dan uzaklaşmasına, Vine’ı kendi kaderine terk etmiş görünüyor.

Vine videoları ne olacak?

Twitter, her ne kadar bu kararı almışsa da Vine kullanıcılarıyla barışık. Vine’da artık yeni video çekilemeyecek, ancak Vine içerik üreticileri de yabana atılmayacak ve Twitter bu konuda yakın zamanda duyuru yapacak.

Twitter ne yapmaya çalışıyor?

Video alanındaki rekabetin artması, Twitter’ı geri çekilmeye zorladı ve yukarıda da belirttiğimiz gibi ekonomik anlamda yaşanan kayıplar, reklam vasıtasıyla istenen gelire ulaşılamaması firmayı farklı bir politika izlemeye yönlendirdi.