Üniversite Yazılım Bölümlerinde Okumak

0
1

Yazılım; elektronik cihazların belirlenmiş bir işi veya olayı gerçekleştirebilmeleri için bilgisayar ortamında yazılan kodlara yazılım adı verilir. Üniversitelerin yazılım bölümlerinde okuyan öğrenciler yazılım mühendisi diploması alırlar. Yazılım mühendisleri genellikle 4 yıl, bazı istisnai durumlarda hazırlık ile beraber 5 sene okuyabilmektedirler.

Yazılım Mühendisliği Bölümlerine Girmek için Aranan Şartlar

– Lise ve dengi bir okuldan mezun olmak,

-Ösym’nin yaptığı sınavda gerekli puan türünden istenen puan ve puanları almak,

-Yazılıma ilgi duymak,

Yazılım Mühendislerinin Görevleri ve İş Akışı

Yazılım mühendisleri, hazırlayacakları projelerle ilgili müşteri ile iletişim kurarlar. Daha sonra müşteriden aldıkları isteklere göre analiz ve araştırma yaparlar. Yazılımın tasarımını yaparlar ve yazılımı yazarlar. Daha sonra programı yazan mühendis yazığı programı test ederler. Yazdıkları programlarda herhangi bir hata veya eksik var ise düzeltirler. Program yazımı bittikten sonra programı ve yazılımı kullanacak kişilere gerekli eğitimlerin verilmesini sağlar.

Yazılım Mühendislerinin Kullandığı Alet ve Malzemeler

Bilgisayar, Bilgisayar programlama dilleri olan C#, C++, Java, Swift, Python gibi dilleri kullanırlar. Yazılım hakkında gerekli uluslararası kural ve uygulamalar ile ilgili kitap ve kaynaklardan bilgi alırlar.

Yazılım Mühendisliği İş İmkanları

Yazılım mühendisleri, özel sektör ve kamu sektöründe çalışabilmektedirler. Üniversite hayatından yeni mezun olan mühendisler genelde programcı olarak işe başlarlar. Çalıştığı yıl, iş tecrübesi ve yaptığı işlerin kalitesi bakımından terfi edebilirler. Günümüzde bilgisayar teknolojisinin arttığı bu dönemlerde yazılım mühendisi ihtiyacı da aynı oranda artmaktadır.

Yazılım Mühendisliği Mesleğinde İlerleme

Yazılım mühendisliği bölüm ve bölümlerinden mezun olan öğrenciler isterlerse akademik kariyer yapabilirler. Çalıştıkları kurumlarda gösterdikleri performans ile kısa sürede terfi edebilirler.

Yazılım Mühendislerinin Kamu Atamaları

Yazılım mühendisleri kamuda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, KİT kurumlarında gerekli şartları yerine getirerek atamaları gerçekleştirilebilir.

Yazılım Mühendisleri Özel Sektör İş Olanakları

Yazılım mühendisi maalesef her sektörde gerekli bir branş değildir. Yazılım mühendisleri genelde Turkcell-TTnet, Samsung, Arçelik, Vestel gibi firmalarda çalışabilirler.

 Yazılım Mühendisleri Maaşları

Yazılım mühendisleri çalıştıkları pozisyonlara göre ve okudukları üniversitenin kalitesine göre maaşları değişiklik gösterir. Genel olarak yeni mezun bir yazılımı mühendisi 2500-3000 TL arası maaşlarda işe başlayabilirler.