Türkiye’den Aldığım Cep Telefonu Yurtdışında Kullanabilir Miyim?

0
542

Türkiye’den Alınan Cep Telefonunu Yurtdışında Kullanma

Geçmiş dönemlerde Türkiye üzerinden alımı yapılmış cep telefonlarının yurtdışında kullanılması durumu bireylere oldukça zorluk çıkarıyordur. Özellikle kullanılan Türk operatörlerinden ötürü sorun yaşayan bireylerin bu durumlara çözüm getirebilmeleri adına gerekli olan bazı protokolleri uygulamaları ve cihazlarını yurtdışına bu şekilde çıkarabilmeleri mümkün oluyordu. Gelişen teknolojik gelişmeler sayesinde gerek akıllı cihazların gerekse de Türk opertörlerinin alt yapı sistemleri sayesinde Türkiye üzerinden alınmış olan bir cep telefonunu yurtdışında kullanabilme imkanı bireyler için artış göstermiş vaziyette. Yurtdışı seyahatleri sırasında bilinçli bir kullanım yapılmadığı takdirde ülkeye döndükten sonra yüksek telefon faturaları ile karşılaşma durumuna son veren operatörler sayesinde cep telefonu kullanımı da kolaylaşmıştır.

Cihaz Hattını Yurtdışına Açma

Yurtdışında cep telefonu kullanımı yapabilmek için öncelikli olarak hattın yurtdışına açık olması gerekir. Bu işlemler adına Turkcell operatörü kullanan bireylerin resmi web sitesine erişim sağlayarak “Hesabım” sekmesi üzerinden şifresi ile birlikte siteye giriş yapması gerekir. Menü kısmında yer alan “Ayarlar” butonu üzerinden “Çağrı Ayarları” ve “Yurtdışı Kullanım” butonunu aktif hale getirmek mümkün olur. Aktiflik işlemini cihazı üzerinden yapmak isteyen kullanıcılar için ise faturalı hatlar üzerinden ROAM yazılarak 2222’ye SMS gönderimi yapılarak, faturasız hatlardan ise *111# aranarak da yurtdışında kullanım talebi yapılabilir. Vodafone operatörüne sahip olan bireyler için tüm ülke paketlerinin yer aldığı 60 dakikalık ya da 120 dakikalık konuşma paketleri tercih edilebilir. Hattın yurtdışında kullanıma açılması için *121# aranarak talep oluşturulabilir. Müşteri hizmetleri üzerinden yapılacak açılım talepleri doğrultusunda bireylerin cihazlarını yurtdışında kullanabilmeleri adına gerekli olan bütün işlemler sağlanır.

Yurtdışında İnternet Kullanımı

Yurtdışına çıkıldığı zaman internet kullanımı yapabilmek için akıllı cihazlar üzerinde yer alan mobil veri dolaşımını açma işlemi yapmak gerekir. Operatörler üzerinden alınmış olan paketlerin yurt dışında da kullanımı mevcut olmakla birlikte aynı paketten ister ülke içerisinde ister ülke dışarısında kullanım sağlanabilir. Operatörlerin müşterilerine bu şansı veriyor oluşu ülke içerisindeki tarifelerden de yararlanmalarına olanak tanırken aynı zamanda cihaz sahiplerinin bağlantılarının devamlılığını da sağlar. Yurtdışında çağrı alma durumu da ücretli olduğundan dolayı bireyin Türkiye üzerinden aranması da tarife üzerinden ücretlendirilmesine neden olur.

Türkiye Kayıtlı Cihazı Yurtdışında Kullanma

Türkiye üzerinden kayıtlı olarak alınmış bir cep telefonunu yurt dışında kullanabilme esnasında bireylerin her hangi bir sorun yaşamadığı görülür. Çeşitli forum sitelerinde Türkiye’den aldığı cep telefonunu yurtdışında kullanmış olan kişilerin yorumlarına bakıldığı zaman cihazlardan yana her hangi bir sorun yaşanmadığı, operatörlerin yurtdışı tariflerine geçildiği sürece de iletişimsel olarak problem ile karşılaşılmadığı anlaşılmaktadır. Türkiye’ye kayıtlı bir cep telefonu alarak yurt dışına çıkacak olan kişilerin bu anlamda cihazlarını rahatlıkla çıkarabileceği ve operatör işlemlerini de tamamladıktan sonra kesintisiz bir şekilde cihaz kullanımına devam edebileceği öngörülebilir.

 

Tıklayınız