Telefonumu Aynı Anda Hem Kablolu Hem De Kablosuz Olarak Şarj Edebilir Miyim?

0
36

 

Varsayılan olarak, akıllı telefonlar en düşük hızda şarj olmaktadır. Kullanıcı kontrollü bir tempoya geçmek pilin bozulmasını önlemektedir. Hızlı şarj, ses seviyesini yükseltir, cihazını alabileceği üst voltaj sınırını artırmaktadır. Bu riskli görünse de birkaç nesil akıllı telefonda hızlı şarj teknolojisi zaten vardır. Basitçe söylemek gerekirse hızlı (kablolu) şarj, güvenliği sağlamak için tasarlanmıştır. Bu işlevin avantajını artırmak için önlemler alınmalıdır (örneğin, cihazlar sadece uykudayken şarj edilmeli veya sadece belirlenen süre boyunca şarj edilmelidir).

 

Şarj Teknolojisinde Çeşitlilik

 

Akıllı telefonların şarj edilme yolları önemli ölçüde değişmiştir. Birçok kişi için akıllı telefonu için en iyi olanı seçmek zorlaşmıştır. Şu anda mevcut şarj etme yolları şunlardır:

Kablolu şarj: Şu anda her cep telefonuna yüklü standart şarj yöntemi.

 

Hızlı şarj (kablolu): farklı isimlere sahip olabilen ancak her seçeneğinde aslında aynı şeyi yapan şarj yöntemidir. Yaptığı şey ise basittir, geleneksel kablolu şarjdan daha hızlı çalışmak.

 

Kablosuz şarj: standart kablolu şarjın kablosuz analoğudur, sadece daha yavaştır.

 

Hızlı kablosuz şarj: adından da anlaşılacağı gibi bu, kablosuz standardın daha hızlı bir biçimidir. Kullanılabilirliği şu anda sınırlıdır. Hızlı şarj alanındaki seçenek bolluğuna rağmen, tüm telefonlar bu seçeneklerle uyumlu değildir.

 

Kablosuz Şarjın Çok Yavaş Olduğu Doğru Mu?

 

Kablosuz şarjın kabloludan daha yavaş olduğunu muhtemelen herkes duymuştur. Birkaç yıl önce durumun öyle olmasına rağmen, şu anda her şey daha farklıdır. Hızlı kablosuz şarjlı en yeni akıllı telefon, standart kablolu şarjlı bir telefondan daha hızlı şarj olacaktır. Ancak hiçbir şey hızlı kablolu şarj hızıyla karşılaştırılamaz. Herkesin hızlı kablolu şarj yöntemini kullanmamasının sebebi ise tüm telefonların bu özelliği desteklememesidir.

 

Telefonumu Hem Kablolu Hem de Kablosuz Şarj Aleti İle Şarj Edebilir Miyim?

 

Telefonu hızlıca şarj etmeniz gerekiyorsa kablolu hızlı şarj yöntemini kullanabilirsiniz. Ancak sınırlı süreniz varsa kablosuz şarjı deneyin. Çünkü telefonu şarj istasyonundan almak bağlantı için priz aramaktan daha kolaydır. Ama telefonu aynı anda hem kablolu hem de kablosuz şarj etmeyi denemeyin. Cihazınız iki kat hızlı şarj olmaz… Hatta daha da kötüsü, hiç şarj olmaz.

 

Android İçin Daha Hızlı Şarj

 

Android telefonlar tarihsel olarak iPhone’dan daha iyi şarj teknolojisine sahipti. Şu anda farklı markalardan çeşitli amiral gemi modelleri, hem kablolu hem de kablosuz hızlı şarjı desteklemektedir. Android telefonunuzda bir Qualcomm Snapdragon işlemci varsa, şimşek hızında bir şarja sahip olabilirsiniz. Bunun için Anker, Ventev ve Tronsmart gibi markalardan hızlı şarj için sertifikalı bir adaptör olan Quick Charge’a ihtiyacınız olacaktır. USB konektörünü de (Type-C dahil) unutmayın.