Telefonumda Nem Algılandı Uyarısı Alıyorum, Ne Yapabilirim?

0
37

Telefonun suya düşmesi ya da sıcak günlerde sıkı yerlerde muhafaza edilmesi sonucu cihazın nemlenmesi nemlenmesi ardından kendini koruma iç güdüsü ile bu uyarıyı vermesi durumuyla alakalı olarak bir kaç teknik denemek gerekmektedir. Teknolojinin hızlı gelişmesi ile alakalı olarak bunlar da zamanla tarih olacak teknikler ama hazır ihtiyaç varken bildirmek iyi olacaktır.

Uyarıyı Alınca

Eğer suya düşmediyse ya da sıvı teması olmadıysa bu durum biraz riskli olabilir, öncelikle ilk yapmak gereken telefonun muhafaza edildiği yerin değiştirilmesi gerekmektedir. Bu gerekliliğin sebebi bulundurulduğu yerin nemli olması ve telefonun direk bu nemi içine çekmesinden ötürüdür. Sadece telefon değil elektronik devreye sahip tüm cihazlar o bölgeden kaldırılmalıdır. Bu uyarı alınmayacak olsa elektronik cihazlara zarar verir, elektronik devrelerinde oksitlenmeye, oksitlenme sonrasında da o devreye bağlı özelliğin kullanılamamasına sebebiyet verebilir.

Sıvıya Temas Halinde

Böyle bir durumda ilk yapılması gereken eğer telefon pili çıkarılabilir durumdaysa pili çıkararak telefonu atıl duruma getirmek ve devreleri arasında elektriğin gezmesini engellemek olacaktır. Eğer çıkarılmayan bir batarya söz konusuysa telefonu kapatmak ilk adım olmalı. Kalın kağıt havlu, Kalın tuvalet kağıdı ya da kokusuz selpak peçeteler ile etrafını güzelce sarın ve öğle güneşini doğrudan görmeyecek bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu tekniği suya batma durumları değil de hafif ıslanma durumlarında kullanmak daha doğru olacaktır. Yoksa forumlarda vs.’de görebileceğiniz üzere ” kuruttum hala nem algılandı ” gibi şikayetleri görmeniz içten bile değildir.

Sıvı teması fazla ise peçete ile kurumama durumu zaten olağan bir durumdur. Bu yüzden pirinçte bekletme denen teknik vazgeçilmez bir teknik olacaktır. Bahsettiğimiz gibi öncelikle elektrik dolaşımı kesilecek, ardından ise alt tabakasına mukavva ya da kuşe kağıt sererek telefonun altını kaplayacak pirinç serilip ardından ise üzerini tamamen kapatacak şekilde telefonun her yeri öncelikle pirince kaplanmalıdır. Pirincin içerisinde 1 gün kalması yeterli olacaktır.

Pirinçten çıkan telefon direk çalışacak diye bir kaide tabii ki yok bu bir önlem alma durumu. Pirinçten çıkarınca telefonu direk açmamaya da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bir kaç saat kadar kuru bir yerde bekletilmeli, beklemenin ardından elin temas ettiği bölgelerde nem olmamasına dikkat edilmelidir. Dış yüzeyde olan bir nem cihazın içerisinde de mutlaka olacaktır. Bu kontrolün ardından telefonu açıp kontrol etmek mümkün olacaktır. Telefon kullanıldıktan sonra şarja takmadan önce şarj soketinin içerisi de ince bir peçete veya pamuk ile içeride kalmayacak şekilde nemden arındırılmalıdır.

 

Tıklayınız

Djı Agras Mg-1 Zirai Multikopter Teknik Özellikleri ve Kutu içeriği

Suya düşen telefon nasıl kurtarılır?

Telefonların sar değeri nasıl ölçülüyor?