Telefonumda Hızlı Kablolu Şarj Özelliğini Nasıl Açabilirim?

0
55

Hızlı şarj işlemi, çoğu mobil cihazın kendi bünyesinde bulundurduğu yazılım ve donanım özellikleri sayesinde normal şarj süresinden daha kısa sürede bataryasının doldurulmasıdır.

Mobil Cihazların Çözülemeyen Sorunu Şarj?

Mobil cihazlarda konuşma ve mesajlaşmanın yanında internet kullanımının da artmasıyla cihazların çabuk tükenen bataryalardan şikâyetler de artmaktadır. Bazen günde iki veya üç kez mobil cihazı şarj etme ihtiyacı doğmaktadır. Çabuk tükenen şarjlar maalesef aynı şekilde çabucak dolmamaktadır. Akşam şarja bağladığınız cihaz sabaha saatlerine kadar ancak şarj olabilmektedir. Bu durum Günde 2 veya 3 kez cihazını şarja bağlayanlar ile mobil cihazı yoğun kullananlar için ciddi bir zaman kaybıdır.

Yeni teknolojilerle birlikte çoğu cihazda opsiyon olarak ayarlanabilen hızlı şarj seçeneği aktif hale getirilerek fonksiyonel olarak kullanılabilmektedir. Hızlı şarj özelliği cihaz marka ve modeline göre farklılık göstermektedir. Çoğu cihazın ayarlar menüsüne girilerek bu özelliğin olup olmadığı kontrol edilebilir veya aktif hale getirilebilir. Örnek olarak Samsung marka bir cihazı verecek olursak; sırasıyla ayarlar, cihaz bakımı ve son olarak pil sekmesini açarak üç nokta ile belirtilen menüden hızlı şarj özelliği aktif hale getirilebilmektedir. Hızlı şarj sayesinde zamandan tasarruf sağlanmaktadır.

Telefonun dahili bataryasının çabuk bitmesine tam olarak çözüm bulunmasa da harici güç kaynakları veya kablosuz şarj standları ile geçici bir çözüm arayışı içerisine girilmiştir. Özellikle seyahat durumlarında taşınabilir harici piller ve çeşitli yerlerde konumlandırılmış şarj standları, cihazınızı şarj etme imkânı sunmaktadır. Kablosuz şarj standları kablo karmaşıklığı olmadan rahat ve kolay kullanım kolaylığı sunan fonksiyonel şarj cihazlarıdır. Kullanıcıları priz yeri aramaktan ve cihazı koyacak yer bulmaktan kurtaran gayet kullanışlı ve tercih edilen bir ekipmandır. Bu stand sayesinde telefonunuzun yeri belli olacak kablo tak çıkarla uğraşmadan, telefonun şarj girişine zarar vermeden şarj etme imkanına sahip olacaksınız.

 

Cihaz ile Şarj Aletinin Uyumu

Piyasa da birçok farklı model ve markada cihaz bulunmaktadır. Bu cihazların teknolojileri de farklı olduğundan batarya ve şarj donanımları da ile yazılımları da farklıdır. Birçok cihaz şarj aletinin kablo ve adaptör kısmındaki akımı ölçerek uyumsuzluk tespit ettiği anda desteklenmeyen şarj cihazı uyarısı vererek şarj işlemini sonlandırmaktadır. Yine cihazların teknolojilerine göre şarj akımları da farklılık göstermektedir. Birçok cihaz 2 amper gücünde adaptörle şarj olurken kimisi 1 amper gücündeki adaptörle şarj olmaktadır.

Dolayısıyla 1 amperde şarj olması gereken cihaza 2 amper gücündeki şarj aleti kullanılarak şarj edilir ise, cihazın zarar görmesi kaçınılmazdır. Gerek kablosuz şarj stantları gerekse şarj imkanı sağlayan diğer ekipmanların cihaz ile uyumlu olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Pillerin patlama riski bulunduğundan cihaz ile uyumlu şarj cihazı kullanmak, atlanmaması gereken önemli bir husustur

Android telefonu daha hızlı şarj etmek için gerekenler

Gopro Karma Quadcopter (Hero6 Black Tutucu İle) Teknik Özellikleri ve Kutu içeriği

 

Tıklayınız