Telefonum dinleniyor mu?

2
1389

Telefonum takip ediliyor mu?

Son dönemde teknolojinin gelişmesine paralel olarak birisinin telefonunu dinlemek, ona giden SMS’leri görmek mümkün hale geldi. Geliştirilen casus yazılımları aracılığıyla kişilerin telefon görüşmelerini dinlemek, yer tespiti yapmak ve ona gelen mesajları okumak artık sadece birtakım firmalara ödeyeceğiniz paraya bakıyor.

Peki, yaşanan bu hengamenin içerisinde telefonunuz dinleniyor olabilir mi? Biri telefonunuza sızarak görüşmelerinizi takip alıyor olabilir mi? Aşağıya yazdıklarımız başınıza geliyorsa, büyük ihtimalle telefonunuz birileri tarafından kontrol ediliyor veya konuşmalarınız üçüncü kişilerce dinleniyor olabilir.

Telefonum dinleniyor mu ? Ne yapmalıyım?

  1. Eğer telefonunuza kişi tarafından casus yazılım yüklenmişse mesajlaşmalarınız bu kişiye otomatik olarak gönderilir. Bu sebeple yapmanız gereken sahip olduğunuz operatörün internet sitesinden SMS geçmişine göz atmaktır. Eğer görüşme listesinde tanımadığını bir numara yer almışsa muhtemelen dinleniyorsunuz.
  2. Cep telefonunuzu az kullandığınız halde şarjı çabuk tükeniyorsa ve telefonunuzu normalden daha fazla şarj ediyorsanız bu da dinlendiğinizin habercisi olabilir.
  3. Aynı gün içerisinde yaptığınız birden fazla telefon konuşmasında sesiniz derinden geliyorsa yine dinleniyor olabilirsiniz.
  4. Telefon görüşmesi esnasında normalde hiç olmayan cızırtılar ve yankılar duyuyorsanız dinlenme ihtimaliniz yüksek.

Telefonum dinleniyor ne yapmalıyım?

Eğer biri telefonunuzu dinliyor ve takip altına almışsa yapmanız gereken ilk adım cihazınızı formatlamak olacaktır. Telefonunuzu fabrika ayarlarına geri getirmek, cihazınızda olası takip programlarının kaldırılmasını sağlayacaktır. Bunun yanında telefonunuza takılı olan hafıza kartındaki önemli dosyalarınızı yedekledikten sonra biçimlendirilmesi yine dinleme ihtimaline karşı faydalı bir yöntem olacaktır.

Telefonunuzun dinlendiğinden şüpheleniyorsanız bunları da yapın;

  • Cihazınızı bir süre masanın üzerinde bekletin. Eğer telefon durduk yere ısınıyorsa, düşük bir ihtimal olsa bile takip edildiğinize işaret olabilir.
  • Diyelim ki telefonunuz ısınmış, gün içerisinde bu olayı bir kaç kere daha gerçekleştirin. Aynı sorunla karşılaşıyorsanız %90 ihtimalle telefonunuz dinleniyor.

Telefon cızırtı ve yankı yapıyorsa;

  • Yukarıda bu olayın takip edilmek ve dinlenmekle alakalı bir durum olabileceğini belirtmiştik. Son günlerde bu vakayla birden fazla kez karşılaştıysanız telefonunuzun bataryasını çıkarın ve 10 dakika kadar bekleyin. Ardından telefonunuzu kullanmaya devam edin.

Devlet telefonları dinliyor mu?

  • Son çıkan yasalar çerçevesinde dinleme yapmak mümkün. Herhangi bir suça karışmamış olsanız bile devletin şuanki imkanlar dahilinde sizi dinleme yetkisi bulunuyor.
  • Bu da pek tabii özel yaşamın gizliliğinin bir hayal ürünü olduğunu ortaya koyuyor.

Bu konuda yaşadığınız sıkıntıları, sorunları yorum kısmında dile getirebilirsiniz. Sizin için çözüm önerileri sunmaya hazırız.