Telefonların sar değeri nasıl ölçülüyor?

0
1244

Telefonlar tehlikeli mi?

Akıllı cihazlarda pazar payının yüksek kısmını elinde tutan cep telefonlarının yaydığı radyasyon tehlikeli midir yoksa önemsiz ve gereksiz bir durum mudur? Radyasyon tehlikeli olsa bile telefon kullanıcılarının cihazlarından ve telefon kullanmaktan vazgeçmeyeceği ortada. Her nasıl kullandığımız otomobiller çevreyi ve insanlığı tehdit ediyor olsa bile kullanmayı bırakamıyoruz.

Ama herşeyin bir kuralı var. Çevreyi kirletebilir, zarar verebiliriz. Ancak bir yere kadar. Şimdi gel gelelim mobil cihazlara… Peki telefonların bu konudaki akıbeti nedir?

sar-degeri-nasil-olculur

Radyasyonu azaltmak için neler yapılıyor?

Cep telefonu üreten firmalar, tüketicilerden ve derneklerden gelen açıklamaların, kaygıların farkında. Yalnızca telefon üreticileri değil bu konuyla bilim insanları ve çevre organizasyonları da ilgili. Yani çevreye daha az zarar verebilmenin yolları on binlerce insan tarafından aranıyor.  Yapılan araştırma ve testlere göre cihazlar için bazı değerler mevcut. Kullanılan bazı maddelere kota uygulanıyor. Ancak tüm bu anlaşmalara rağmen karışıklık sürüyor.

Sar değerini kim belirliyor?

Amerika Federal İletişim Komisyonu (FCC) cep telefonların yaydığı radyasyonun (SAR) kabul edilebilir, cihazın herkes tarafından kullanabileceği uygun seviyeyi belirliyor. Cep telefonlarını satabilmek için yalnızca üretmek ve piyasaya sürmek yetmiyor. Bunun yanında örnek telefonun laboratuvarda teste tabii tutulması ve bu testler sonucunda gerekli sertifikayı alabilmesi gerekiyor.

Sar değeri nasıl ölçülüyor?

Giriş

Cetecom, Sar değerini ölçen laboratuarlardan biri. Bu merkezde yalnızca cep telefonları değil, bilgisayar, USB Modem ve bilek monitörleri de test ediliyor. Hemen hepsinin testi birbirine benzeyen biçimde yapılıyor.

Akıllı telefon, çeneye yakın olacak biçimde bir insan kafası modelinin üzerine yerleştiriliyor. Bu test ile radyasyonun model üzerindeki etkisi, yayılan enerjinin doku tarafından hangi hızda emildiği ölçülüyor. Bu ölçümle birlikte kilo başına ne kadar emilim (Watt) düştüğü ortaya çıkarılıyor.

sar-nedir-degeri

Detay

Ölçüm yapılırken insan modelinin kafasının içi insan dokusunun elektrik özelliklerine yakın bir sıvıyla dolduruluyor.  Sıvı; tuz, şeker, su ve viskozite ayarlaması yapabilmek için katkıdan oluşuyor. Bu modelin ismi ise SAM (Standart Anthropomorphic Model) olarak adlandırılıyor. Kafanın boyutu, test alanının sıcaklığı, nem oranı gibi koşullar başka araştırmalarla belirlenen standartlar üzerine oturtulmuş.

Modelin kafasına yerleştirilen cep telefonuna döndüğümüzde, sistem bir robot kol, sinyal yükseltici (bilgisayara bağlı) ve evrensel radyo bağlantısından (kontrol cihazına bağlı) oluşuyor. Normal telefon hattı veya baz istasyonu yerine bu cihaza bağlanıyor..

Maksimum güçte sinyal veriliyor ve test başlıyor. Dokuların 30 dakikada ne kadar radyasyon emdiği, bu oranın kilogram başına ne kadar olduğu ölçülüyor. Ortaya telefon modelinin sar değeri çıkıyor.

SAR kısaltmasının anlamı

Specific Absorption Rate (Özgül Emilim Oranı)

FCC’nin Sar değeri limiti 1.6 W/kg. Bu durum bütün vücut için 0.08 w/kg. El, el bileği, ayak ve ayak bileği için ise Sar değer limiti 10 Gr dokuda 4W/kg.

Sar değeri ne kadar düşükse o kadar iyi

Telefon satın almadan önce yalnızca kamerası, işlemcisi, tasarımı değil radyasyon yayma değerini de dikkate almalısınız. Büyük firmalar bu konuda titiz davransa bile Çin Malı, Kore Replika telefonlarda Sar değeri aşırı derecede yüksek. 1.6 w/KG üzeri tehlike olarak görülüyor ancak çakma telefonların sar değeri 3’ten başlıyor.

Sar değeri yüksek ve düşük olan telefonlar