Talkback’i Nasıl Etkinleştirebilir Ve Kullanabilirim?

0
45

TalkBack sesli geri bildirim hizmeti, dokunulan ve etkinleştirilen her işlevi sırası ile ve tek tek sesli olarak açıklar. Android işletim sistemine sahip akıllı cihazlarda bulunan bir özelliktir. Iphone marka cihazlarda ise Voice Over adlı uygulama bu işleve karşılık gelmektedir.

Eski android akıllı telefonlara cihaz alındıktan sonra yüklenen TalkBack geri bildirim uygulamasına, yeni akıllı cihazlarda cihaz özelliği olarak erişebilirlik menüsünden ulaşılabilmektedir, haricen yüklenmesine gerek yoktur. TalkBack uygulamasına Türkçe dil seçeneği de yeni eklenmiş olup kullanıcılar için büyük kolaylık sağlamaktadır. Akıllı cihazında TalkBack uygulaması bulunmayan kullanıcılar Play Store uygulaması üzerinden ücretsiz olarak indirerek kullanmaya başlayabilir.

TalkBack Nasıl Etkinleştirilir?

Android işletim sistemine sahip tüm akıllı cihazlarda ayarlar menüsünden erişebilirlik başlığına dokunulduğunda açılan ekranda bulunan TalkBack servisine ulaşarak aktif edilebilir. Ancak TalkBack uygulamasından yararlanmak için bir takım izinleri sağlamak gerekir. Gerçekleştirilen eylemleri izler, bu sayede bir uygulama ile etkileşim içindeyken geri bildirim alınmasını sağlar. Dokunulan ve etkinleştirilen pencerenin içeriğine ulaşarak sesli geri bildirim ile kullanıcıyı bilgilendirir. Dokunulan içeriği algılayarak dokunulan yerin neresi olduğunu bildirir ve ekran boyunca hareketi takip ederek dokunulan uygulamaları takip eder. Bu durumlar için kullanıcı izni gereklidir. Gerekli izinler verildikten sonra uygulama üzerinden birkaç ayar yapmak mümkündür. Örneğin dil seçenekleri, konuşma hızı, konuşma yüksekliği gibi ayarlar düzenlenebilir.

TalkBack Uygulamasının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Özellikle yaşlı insanların görme yeteneklerinin az olması ve görme ve duyma engeli için sunulan en iyi alternatiflerden biridir. Okuma ve yazma bilmeyen insanlar için de telefon kullanmaya yardımcı olma niteliğine sahiptir. Bu sayede içinde bulunduğumuz teknoloji çağında akıllı cihaz kullanamayan hiç kimse kalmamaktadır.

Klavye yankısı yaparak klavyede basılan tuşların doğru olup olmadığının anlaşılmasını sağlar. Ses tonu değişiklikleri kullanarak ekranda olan değişikliklerin algılanmasını sağlar. Ekran kapalı iken isteğe bağlı olarak konuşma sesi duyulmaz. Yakınlık sensörü ayarı aktif hale getirilirse yakındayken konuşma olmaz. Tercihe göre, arama geldiğinde arayan kişinin telefon numarasını sesli olarak söyler. Ayrıca kullanıcı kendi sesi ile cihaza metin yazdırabilir.

TalkBack Uygulamasının Dezavantajları Nelerdir?

Telefon üzerinde yapılan her işlem adım adım sesli olarak bildirildiğinden etrafta bulunan insanlar tarafından da duyulmaktadır. Özellikle kredi kartı bilgileri ile şifreler gibi önemli ve gizli bilgilerin sesli olarak söylenmesi tehlikeli bir durum yaratabilir.

TalkBack Uygulaması Nasıl Kapatılır?

TalkBack özelliği, aktif hale getirildiği yerden yani ayarlar menüsüne girip erişebilirlik başlığı tıklanarak TalkBack çubuğuna gelip kapalı hale getirilebilir.

Tıklayınız

 

Google Talkback indir

Erişilebilirlik Nedir?