Systemui işlemi durduruldu hatası nasıl çözülür?

0
1238

Son zamanlarda üst üste çıkan android geliştirmeleri (yeni versiyonları- iyileştirmeleri) ile her ne kadar android tabanlı cihazlarda yenilikler artırılsa ve işlevsellik ve kullanıcılara yönelik kolaylıklar geliştirilse de, her zaman yeni versiyonlar ya da uygulamaların versiyon istekleri arasındaki uyum tam olarak sağlamayabiliyor.

Bu uyumsuzluk şikâyetlerinden son zamanlarda en fazla can sıkmaya başlayan bir sorun da android işletim sisteminin, bazen bir saat boyunca bir cihazın Kullanıcı Ara yüzünün tamamının yanıt vermeyi durdurduğu “com.android.systemui durdu” hatası.

Bu hata, kısaca bahsettiğimiz gibi hatalı bir özel ROM yüklemesinden silinen bir OS dosyasına veya bir üçüncü taraf uygulamasına ait herhangi bir şeyden kaynaklanabilir. Çoğu durumda, üçüncü taraf bir uygulamanın güncel android kütüphanesi ile arasındaki sorunlardan ve versiyon uyumsuzluklarından ortaya çıktığı bilinmektedir.

Birkaç kullanıcı, özellikle android işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan Firefox uygulamasının bu soruna neden olduğunu, genellikle bu uygulamanın kullanıldığı zamanlarda bu sorunla daha sık yüzleştiklerini bildirmeye başladılar.

Bu sorunu çözmek için kullanılabilecek elbette çeşitli yöntemler mevcuttur, biz de sizler için, bu sorunun çözümüne yönelik olarak en etkili yöntemleri aşağıda açıkladık;

Systemui işlemi durduruldu hatası çözümü

Yöntem 1: CM Security Uygulamasını Marketten Yükle ve Çalıştır

Bu sorunla karşılaşan birçok kullanıcı, CM Security‘yi çalıştırmanın onlar için sorunu çözdüğünü belirtmiştir. Bu uygulamayı kullanmak için  Play Store‘a gidin ve CM Security’yi indirin ya da şu linke tıklayarak doğrudan uyulamaya erişin:

CM Security Uygulamasını kurun ve çalıştırın.

Uygulama yüklendikten sonra sisteminizi bu uygulama ile tarayın. Uygulamanın yorumlarında da pek çok kullanıcının belirttiği gibi bu sorunun büyük olasılıkla bu sayede çözüldüğünü göreceksiniz.

Yöntem 2: Aygıtın önbellek bölümünü silin

Eğer harici bir uygulama desteği almak istemiyorsanız ya da sorunun android ayarlarından manuel olarak halledilmesini denemek istiyorsanız şu adımları da takip edebilirsiniz;

  • Cihazı kapatın.
  • Cihazı Kurtarma Moduna (çoğu cihazda, Güç, Ses Seviyesini Arttır ve Home tuşuna – alt ortada bulunan- aynı anda basıp basılı tutarak) gelin.
  • Cihaz Recovery Moduna girdikten sonra, “Wipe Cache Partition” seçeneğini vurgulamak için Ses açma kapama tuşlarını kullanın.
  • Seçimi onaylamak için Güç Düğmesine basın.
  • Cihazın önbelleğini başarılı bir şekilde silmesini bekleyin ve ardından cihazı yeniden başlatın.

Yöntem 3: Sorumlu olabilecek tüm üçüncü taraf uygulamaları ortadan kaldırın.

Her şeyden önce, “com.android.systemui’nin durduğu” hatasına gerçekten bir üçüncü parti uygulamanın sebep verip vermediğinden, cihazı güvenli modda önyükleme yaparak ve bir süre kullanıp hatanın bu uygulama çalışırken ortaya çıkıp çıkmadığından emin olun.

Eğer siz cihazınızı güvenli modda kullanırken bu hata ile karşılaşmıyorsanız gerçekten de şüphelendiğiniz gibi bu soruna cihazınıza sistem dosyaları dışında marketten ya da harici olarak (ki market dışından bir .apk dosyası yüklemek her zaman ciddi riskler taşıyabilir, bunu aklınızdan çıkartmayınız) yüklediğiniz bir uygulama sebep olmaktadır. Çünkü güvenli mod minimum seviyede gereksinimler ile sistemin çalıştırıldığı hafif ve temel bir moddur.

Hangi uygulamanın soruna neden olduğunu belirlemek için cihazdaki uygulamaları inceleyin.

Biraz dedektiflik ruhunuzu ön plana çıkarmanız gerekebilir!

Şüpheli bulduğunuz tüm ve tüm uygulamalardan kurtulun; birden fazla şüpheli varsa, gerçek suçlunun hangi uygulamanın olduğunu belirlemek için silinen uygulamaları tek tek yeniden yükleyin.

 

Tıklayınız