Suya ve toza dayanıklı telefonlar serisi

0
2150

Akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken maddeler günden güne daha fazla detay içermeye başladı. İşlemci gücü, kamera kalitesi, ekran boyutu derken artık suya ve toza karşı dayanıklılık da kullanıcıların sorguladı bir hale geldi.

Suya ve toza karşı dayanıklılığın ölçüsünü nasıl anlarız? Sorusuna gelecek olursak kısaca bir bilgi aktaralım.

IP sertifikasının ilk basamağı toza karşı dayanıklılık ölçütünü gösterir. Güncel teknolojide şu an IP 5 oranının altında cihazlar üretilmiyor. IP 5 sertifikası; Toza karşı korumalı ancak toz girişi tamamen engellenemez. Bunun yanı sıra tozlanan ürünün zarar görmeyeceği anlamına gelir. IP 6 sertifikası ise; Toz girişi kesinlikle bulunmayan anlamına gelir.

IP sertifikasının 2. Adımı ise suya karşı dayanıklılık. Telefon üreticileri bu konuda da 5 in üzerinde telefon üretmeye başladılar. Yani IP x5 sertifikasına bakacak olursak; kullandığınız telefon anlık olarak suya girdi çıktı veya üzerine su damladı hemen alıp kurularsanız sıkıntı çıkmaz.

IP x 6 sertifikası; Daha güçlü su damlamaları, su fışkırmalarına karşı koruma sağlar.

IP x 7 sertifikası; Kullandığınız cep telefonunu ortalama 30 dakikadan az süre boyunca suya maruz bıraktığınız zaman bir sorunla karşılaşmazsınız.

IP x 8 sertifikası; Artık suya dayanıklığın son evresidir. Cihazınız 30 dakika boyunca ve 1.50 metre derinliğine kadar su geçirmez.

Hiçbir telefon üreticisi suya veya toza karşı dayanıklılıkta garanti vermemektedir. Ayrıca bahsi geçen su; aşırı klorlu veya tuzlu su olmamalıdır. Bu seçenekler sadece tatlı su için geçerlidir.

Şimdi sizler için hazırladığımız suya ve toza karşı dayanıklı olan cihazlara geçebiliriz. Keyifli okumalar dileriz.

Metal kasalı akıllı cep telefonlar serisi için tıklayın