Suya düşen telefon nasıl kurtarılır?

0
789

Mobil cihaza sahip kullanıcıların belki de deneyimleyeceği en kötü durumlardan biri telefonun suya düşmesidir. Böylesine tatsız bir olayın gerçekleşmesi durumunda cihazımız çalışmaya devam edebilir, çalışıyormuş gibi görünebilir ya da kapanabilir. Peki telefon suya düşerse ne yapmalıyız? Telefon ıslandığında ve içerisine su aldığında ne gibi bir müdahalede bulunmamız gerekiyor? Dilerseniz bu soruların yanıtına göz atalım.

Teknoloji geliştikçe mobil cihaz üreticileri karşımıza çok daha yüksek özelliklere sahip ürünler tasarlıyor ve bizlere sunuyor. Donanım ve tasarım özelliklerinin yanı sıra cihaz sağlamlığı da büyük önem taşıyor. Darbe, toz ve suya karşı dayanıklılık için çeşitli iyileştirmeler yapılıyor ve bu yönde çeşitli IP sertifikaları alınıyor. Günümüzde her ne kadar “Şu IP sertifikasına sahip, şu numaralı Gorilla Glass” teknolojisi bulunuyor dense de hiçbir şekilde su geçirmez telefon piyasada mevcut değil. Bu da demek oluyor ki telefonumuz suya, çamura düştüğünde içerisine su almaya ve bozulmaya meyilli. O halde telefon veya tabletimiz suyla temas ederse, su kütlesinin içine düşerse o sırada almamız gereken önlemler neler?

İLK ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER 

  1. Bu yazıyı okuyan bazı kullanıcılar için iş işten geçmiş olabilir, ancak böylesi kötü bir olayla karşılaşmak istemeyenler için belirtmek gerekirse olabildiğince kısa sürede telefonu sudan çıkarmaya gayret edin. Hızlı davranmanız telefonun iç parçalarına suyun girmesini engelleyebilir ve büyük bir kazanım sağlayabilirsiniz.
  2. Telefon çalışır konumdaysa derhal kapatın. İşlemci ve diğer donanımlar bataryadan enerji alırken suya maruz kalması cihazın kullanım dışı kalmasına sebebiyet verebilir.
  3. Kapalı konumda olan telefonun arka kapağını açın ve pilini çıkarın. Ardından telefondan dışarı aktarılabilecek, sökülecek herşeyi çıkarın. Mümkün olduğunca suyun gün yüzüne çıkmasını sağlayın.
  4. Şimdi kurutma aşamasına geçebiliriz. İlk etapta nazik olmaya çalışın ve cihazın zarar görmeyeceği şekilde telefonun yüzeyindeki ıslaklığı giderin. Bunun için kuru mendil ve buna benzer malzemeler kullanın. Telefonu kibar bir şekilde sallayın ve içerisine sızan suyu çıkarmayı deneyin. Fakat bu işlemi zarar oluşmayacak şekilde uygulayın. Bu iki işlemin ardından suyu dışarıya çekmek için düşük çekimde veya uzaktan tutacak şekilde elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz.

İKİNCİ AŞAMA: KURUTMA YÖNTEMLERİ

1.  En çok tercih edilen yöntemlerin başında ıslanan telefonu pirincin içinde bekletmek geliyor. Nem emme özelliğiyle bilinen pirinç telefon içindeki nemi çekerek cihaz kuruluğunu sağlayabilir. Özellikle hoparlörlerin bulunduğu delikten nemi içine hapseder. Bunun için cihazı pirincin içine yatırın ve 48 saat boyunca suyun emilimini bekleyin. Pirinci ve telefonu kilitlenebilir poşet içerisinde bir arada tutmanız daha yararlı olacaktır.

2. Sıcaklık da başvurabileceğimiz bir başka yöntem. İlla ki telefonu suyun içine düşen ve ne yapmalıyım diyen kullanıcının aklına ilk gelenlerden bir tanesi. Telefonu güneşin altına koyun ve kurumasını bekleyin. Ancak aşırı derecede ve uzun süreli güneş ışığına maruz kalmasını önleyin. Bunun yanında soğuk üfleyen , en düşük seviyede saç kurutma makinesi veya vantilatör de telefon kurutmak için kullanılabilir.

3. Kedi Kumu. Pirinç gibi nem alma özelliğine sahip olan kedi kumu telefon ıslanması sonucu ortaya çıkabilecek problemlerin giderilmesinde işe yarayabilir.

4. Silika Jel Poşetleri. Genellikle ayakkabı kutusunun içerisinde nemlenmeyi önlemek için konan bu jellerden cihazın kuru hale getirilmesinde yararlanılabilir.

Aradan en az 1 gün geçtikten sonra telefona bataryayı, sim kartı yerleştirin ve çalışabilirliğini kontrol edin.

Dikkat edilmesi gerekenler 

1- Yüksek ısıda üfleyen saç kurutma makinesi kullanmayın ve çok yakınına yaklaştırmayın. Cihazınızın çalışacağı varsa bile cihazın ısınmasına yol açacağından, iç bileşenlerinin bozularak tamamen kullanım dışı kalmasına sebebiyet verebilir.

2- Telefonunuzu açmayı denemeyin. Aradan en az bir gün geçmesini bekleyin. Kısa devre yapabilir ve elektrik akımı telefonun çöpe gitmesine neden olabilir.

3- Telefonunuz için gerekli tüm önlemleri aldıysanız garantisi devam ediyorsa yetkili servise veya bir iletişim dükkanına götürün.

4- İnternette bazı sitelerde telefonu dondurucuya atmak fikri dolaşıyor. İşe yaramadığı gibi cihazın daha çok nem almasına ve bozulmasına yol açabilir.

Sıvı teması garantiye giriyor mu?

iPhone ve Samsung firmaları sıvı hasarını garanti kapsamı dışında tutmaktadır. Yine benzer şekilde diğer üreticiler de sıvı temasını kullanıcı hatası olarak görmekte ve ücretsiz teknik servis hizmeti vermemektedir.