Spotify ‘da Olmayan Müzikleri Nasıl Spotify ‘den Dinleyebilirim?

0
29

Milyonlarca şarkıya erişmeyi sağlayan Spotify hizmeti, son yıllarda kullanıcı sayısındaki gözle görülür artış sonucunda dijital müzik hizmetleri sıralamasında en üst sıraya yerleşmiştir. Sınırsız sayıda müziğe erişmenin hazzıyla kendi profillerimiz de beğendiğimiz şarkıları paylaşıyor, aynı şekilde başka kullanıcıların profillerinde gezinerek kaydetmiş olduğu şarkıları dinliyoruz.

           Spotify kullanıcı dostu arayüzü sayesinde bilgisayarda, tablette ve telefonda senkronize bir şekilde müzik listelerini takip etmemizi, şarkı aramamızı, beğendiğimiz şarkıları ayrı bir listede saklamamızı, istediğimiz sayıda çalma listesi oluşturmamızı sağlıyor. Sevdiğin şarkıları cebinde taşımak, internete bağlanmadan müzik dinlemek, çalma listesi oluşturmak, her an her yerde istediğin şarkıya erişmek müzikseverlere sonsuz keyif veriyor.

Bunun yanında uygulama içerisinde dinleyicilerin arayıp bulamadığı şarkılar mutlaka oluyor. Aynı şey Spotify gibi bir platformda da yaşanıyor. 30 milyondan fazla müzik bulabildiğimiz Spotify uygulamasında bazı parçalar mevcut değildir. Ancak bir kaç işlem yaparak bilgisayar üzerinde kayıtlı müzik dosyalarını Spotify üzerinden dinleyebiliyorsunuz. Ancak aynı şekilde Spotify sisteminde bulunan müzikler dışa aktarma şansımız yok. Uygulama, onun yerine sadık kullanıcılarına çevrim dışı gibi harika bir özellikle müzikleri indiremesek de internet bağlantımız olmadan müzik dinleme şansı sunuyor. Spotify’da kayıtlı olmayan müzikleri dinlemek için bir kaç işlem yapmamız yeterli oluyor. Bu işleme içe aktarma işlemi diyebiliriz.

Bilgisayardaki Müziklerimizi Spotify’da Dinlemek

  1. Masaüstü uygulamasının sağ üst köşesin bulunan aşağı oka tıklayarak Ayarlar’ı seçiyoruz.
  2. Spotify ayarlar sekmesinde Yerel Dosyalar‘a iniyoruz. Buradan istediğimiz dosyayı seçerek indiriyoruz. Spotify’ın erişmesini istemediğimiz kaynakları kapatabiliriz.
  3. Spotify hizmetinin kişisel müziklerimize erişebileceği bir klasör seçmek için ‘Kaynak Ekle‘ seçeneğini tıklıyoruz. Kaynakları buraya yükleyebiliriz. (Ayarlar – Yerel Dosyalar – Kaynak Ekle)

Dosyayı seçtikten sonra dosyadaki tüm şarkılar, sol köşede bulunan Menü ‘Yerel Dosyalar’ başlığına eklenmiş oluyor.

  1. Artık müzikleri masaüstü sürümünde dinleyebiliriz. Aynı şekilde mobil cihazda da aynı müzikleri dinlemeye başlamak için, aynı wi-fi bağlantısı bağlantısını kullanarak, mobil cihazımızda oturum açıyoruz. Şunu da unutmadan hemen ekleyelim. Sonraki işlemler için Spotify Premium abonesi olmamız gerekmekte.
  2. Şarkıyı listemize ekliyoruz, mobil cihazımızda aynı çalma listesini açıp indir seçeneğini kullanıyoruz. Bunun için mobil cihazımızda çevrim dışı indirme seçeneğinin açık olması yeterli.
  3. Böylelikle bilgisayardaki müzikleri spoti’ye ekleye bilirsiniz?

Mobil cihaz üzerinde yerel dosyalara ulaşamıyorsanız,

Öncelikle bilgisayarda ve mobil cihazda aynı hesapla oturum açtığınıza emin olmanız gerekiyor. İkinci olarak, her iki cihazın da aynı wi-fi üzerinden bağlanıp bağlanmadığını kontrol edin. Sonrasında uygulamanın en son sürümünün yüklü olduğundan emin olmanız gerekiyor. Mobil cihazınızın yazılım güncellemesi yapılmamışsa, güncellemenizi yenileyin.

Bazı yerel dosyaların içe aktarılmaması durumunda, dosyaların Spotify tarafından desteklenen .mp3, .mp4 gibi dosya türleri olduğundan emin olmak gerekiyor. Yerel dosyaları içe aktarma sorunu devam ediyorsa, uygulamaları yeniden yüklemeyi deneyebiliriz. Farklı bir wi-fi bağlantısı kullanarak aynı işlemleri tekrarlayabiliriz. Son olarak dosyaları farklı bir liste oluşturup tekrar yüklemeye çalışabiliriz.

Spotify hizmeti, sadece dış kaynaklardan müzikleri indirebilmenizi sağlamakla kalmıyor. Kendi ürettiğiniz müzikleri de Spotify üzerinde yayın yapabiliyorsunuz. Tabi bunun için gerekli dağıtıcı kanalla bir anlaşma sağlamak gerekiyor. Bu anlaşmadan sonra kendi müziklerinizi Spotify dinleyicileriyle buluşturabiliyorsunuz. Genç müzisyenler için bulunmaz bir fırsat.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular