Sosyal Medyanın Temel Amacı Nedir

0
3
Kiev, Ukraine - January 11, 2016: Background of famous social media icons such as: Facebook, Twitter, Blogger, Linkedin, Tumblr, Myspace and others, printed on paper.

            Günümüzde 3 milyarın üzerinde insan sosyal medya kullanıyor. Peki, sosyal medyadan gerçekten ne ediniyoruz ve sosyal medyanın altında yatan gerçek amaç ne?

 Medyanın son hali

            Sosyal medya her şeyden önce bir medya hem de büyük medya patronlarının koltuklarını sallayabilecek kuvvette bir medya çünkü hiç bir medya şirketi sosyal medya mecraları kadar haber kaynağına sahip olamaz. Sosyal medyayla beraber hepimiz bir haberciye cebimizdeki her telefon bir haber kamerasına dönüşüyor ve bununla hiç bir medya şirketi boy ölçüşemez. Ancak şu var ki sosyal medya, medya olabilmek için önce sosyal olmalı yani biz twitter’da facebook’da televizyonda paylaşılan haberleri yorumlayarak yeni bir şey üretmiş olmayız. Önce sokağa çıkıp haberi biz üretmeliyiz, yani ‘sosyal medya’, sosyal olmadan medya olma görevini üstlenemez.

 Yeni insanlar tanımak ve etkileşimde kalmak

            Öte yandan sosyal medyanın temel amaçlarından bir diğeri de sosyal mecralarda yeni insanlarla tanışmak. Özellikle instagram ve facebook yeni arkadaşlıklar geliştirmek için kullanılabilir instagramdan yeni insanlar takip edebilir yahut facebook gruplarındaki etkinliklerden haberdar olup arkadaşlıklarınızı gerçek boyuta taşıyabilirsiniz.

            Tabii bir de mevcut arkadaşlarınızla etkileşimde kalmak söz konusu; arkadaşlarınızın nerede, ne yapıyor olduğunu anlık görebilir arzu ettiğinizde yorum ve beğenilerle bir temasta bulunabilirsiniz. Unutulmamalı ki arkadaşlıklar sosyal medya çerçevesinde tutulmamalı, sosyal medya sadece etkileşiminizi arttıracağınız ek bir kanal. Birde sosyal medya kanalıyla normalde temasta bulunamayacağımız insanlarla; mesela sanatçılar, siyasetçiler vb. etkileşimde bulunma şansını yakalamış oluyoruz.

 Toplumsal tepki yaratmak

            Sosyal medyanın kitleleri harekete geçirme gücüne hepimiz aşinayız. Bir açıdan bakınca sosyal medyada kitlelerin sesi, tek başına bir şey ifade etmeyen sesler bir araya geldiğinde hükümetin hatta yargının yaklaşımlarına kadar etki yaratabiliyor. Sosyal medyada çok eleştirilen bir hükümet kararının veya yine sosyal medyada infial yaratan bir yargı kararının ardından tekrar dava açılması görülmemiş şey değildir. Bu konuda çok dikkatli olunmalı aynı güç insanların ötekileştirilmesinde de etkili olabiliyor, sosyal medya büyük bir güç etkili ve doğru yönde kullanılması çok önemli. Aynı zamanda mesela bir kaza sonucu kana ihtiyaç duyulduğunda sosyal medyada örgütlenme çok kolay sağlanıyor ihtiyaçlar karşılanıyor.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular