Sosyal Medyada Sohbet Etmek Doğru Mudur

0
1

            Teknolojinin insan hayatıyla bütünleştiği yıllarda, hemen hemen herkesin en az bir sosyal medya uygulamasını etkin şekilde kullanıldığı bir gerçek. Sosyal medya ortamının imkanlarından yararlanırken bunlardan birinin de sosyal medya ortamında sohbet etme imkanı geliyor akla. Peki bu durumu uzmanlar nasıl değerlendirmekte ve yararları ve oluşturabileceği riskler nelerdir bunlara göz atmak gerekirse; Başta iletişim kurmanın daha kullanılır ve imkanlı hale geldiğini, bunun insan hayatında büyük kolaylıklar ile beraberinde olumsuz etkilerde getirebileceğini vurgulamaktadırlar. Güven probleminin riskli hale geldiği açıkça görülürken öte yandan kişiden kişiye göre güvenilirlik söz konusu olduğunda sıkı bağ kurulması da mümkündür.

 Sosyal Medyada Sohbetin Güvenirliği

            Dünyada 3 milyar 190 bin kişinin kayıtlara göre sosyal medya kullandığı ve bunların büyük bir çoğunluğu aynı zamanda karşılıklı sosyal medya sohbet uygulamalarında iletişime geçtiği verilene dayandırılarak açıklanmıştır. Bu insanların, sosyal medyada kişisel bilgilerini kayıt olurken ifade ettiklerini göz önünde bulundurur isek gizlilik ihlali altında olmalarına bir engel olmadığı görülmektedir.

            Karşısındaki kişileri sanal olarak tanıyan insanlar fark edemeden kendilerinin özel bilgilerinin ifşa tehdidi altında oldukları sonuç olarak bir ihtimaldir. Her ne olursa olsun, doğru olanın, sohbet programlarını kullanan insanların temkinli olmalarında fayda olacağı gibi, hem mevcut üyeliklerinin bulunduğu sitelere hem de karşısındaki sohbet ettiği kimseye karşı özel bilgilerini vermemelidir. Dolandırıcılık olaylarının büyük bir bölümünün sosyal medya platformlarından yürütüldüğü veya mobil iletişim bilgilerinin belirlenmesiyle gerçekleştiği birimlerce kayıt altında alınmaktadır.

 Sohbet Ederken Bilinmesi Gerekenler

            Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan iddia sonucu, Dünyanın en büyük sosyal uygulamalarından biri olan ABD kuruluşlu şirket, insanların özel bilgilerinin deşifre ettiğiyle ilgili suçlamalara maruz kaldı ve bu iddiaların ardı sıra gelmesiyle dava süreci başlamıştı. Doğru veya yanlış olma ihtimali sonuçta iddia dan ibarettir. Fakat şu bir gerçektir ki; sosyal medya artık hayatımızın içine işlemiş halde ve bu inkar edilemez duruma gelmiştir. Kullanıcıların dikkatli bir şekilde sohbet kanallarından tanıdıkları insanlar ile ya da yeni tanıştıkları insanlar ile iletişimde geçmesi kültürel etkileşim adına da yararlı olmaktadır. Fakat yine de gerekli önlemleri veya karşılaşabilme ihtimali olan sıkıntıları göz önünde bulundurarak dikkati şekilde hareket edilmeli

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular