Sosyal Medyada Sohbet Edilen Programlar

0
1

            İnternet günlük hayatımızda önemli bir yer kaplıyor. İnternette sohbet amaçlı kullanılan bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamaların tamamına “sosyal medya” denir. Günümüzün neredeyse temelini oluşturan bu uygulamaların bazıları günümüzde çok popülerdir. Bu mecra sayesinde telefonlar, bilgisayar ve televizyonların yerini almaya başlamıştır. En önemli özelliklerinden birisi de hiçbir ücret ve zaman kısıtlaması olmadan iletişimi ve eğlenceyi kullanıcılara sunmuş olmasıdır. Geçmişte sadece arama amacıyla kullanılan telefonlar artık en önemli elektronik cihaz haline gelmiştir.

 Whatsapp

            Bu uygulama internet aracılığı ile karşılıklı bir şekilde mesajlaşmayı ve dosya göndermeyi sağlayan bir programdır. Dünyanın en popüler sohbet uygulamasıdır. Whatsapp kullanabilmek için akıllı telefonunuzun internete bağlı olması ve telefonunuzda sizden başka Whatsapp uygulamasını kullanan kişilerin olması yeterlidir.

 Facebook

            Facebook ilk sosyal medya araçlarından biridir. Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Facebook da tıpkı Whatsapp gibi ücretsiz bir uygulamadır ve insanlar arasındaki iletişimin güçlü ve sağlıklı olması amacıyla kurulmuştur. Fotoğraf ve video paylaşma, dürtme, canlı yayın gibi özellikleri vardır. Facebbok günümüzde tıpkı Instagram gibi canlı yayınların yapılabildiği, hikayelerin paylaşılabildiği bir uygulama haline gelmiştir.

 Instagram

            Instagram, Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından Ekim 2010 yılında geliştirilen bir uygulamadır. İlk geliştirilme amacı iPhone’dur. Fotoğraflara filtreler uygulama, sosyal ağdaki mesajlaşma, paylaşım gibi özellikleri ile Facebook ve Whatsapp gibi büyük bir popülerliğe kavuşmuştur. Kelime anlamı “Instant Telegram”kelimelerinden gelmektedir. Türkçe adı anında fotoğraf anlamına gelmektedir. Şuanda Instagram, Facebook’un da sahibi olan Mark Zuckerberg tarafından satın alınmıştır ve daha popüler bir program olmuştur.

 Youtube

            Youtube, Chad Hurley, Steve Chen ve Jawed Karim tarafından 2005 yılında kurulmuştur. Tamamen eğlence amaçlı kurulan bu site 2006 yılında Google tarafından satın alınmıştır. İlk video yüklemesi 23 Nisan 2005 yılında yapılmıştır. Kullanıcılar Youtube üzerinden var olan video klipleri izleyebilir. Aynı zamanda kullanıcıların kendisi de Youtube uygulamasına videolar yükleyebilirler. Günümüzde ise Youtube, kullanıcıların para kazandığı, ünlü olduğu ve televizyon görevi gören bir uygulama haline gelmiştir. Youtube’da kanal açarak video çeken kişilere “Youtuber” ismi verilmiştir. Bu durum şuanda Youtube’da çok popüler hale gelmiştir.

Diğer Sohbet Programları için Etikete tıklayınız. SOHBET PROGRAMLARI

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular