Sosyal Medyada Linç Kültürü Nasıl Bitirilir

0
1

            Sosyal medya uygulamaları günümüzde 7’den 70’e herkesin ilgi odağı olmuş durumda. Youtube ve Facebook ile başlayan sosyal medya serüveni, ilerleyen zamanlarda Instagram, Twitter, Snapchat gibi uygulamalar ile gelişerek ve gelişmeye devam ederek şu anki halini aldı. Artık herkes kendi hayatıyla veya hissettikleri ile ilgili paylaşımlarda bulunabiliyor. İnsanların duygularını ifade etmesinin yeni yolu olan bu uygulamalar her ne kadar insanların sosyal yönünü kuvvetlendirse de beraberinde çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Sosyal medya ile hayatımıza giren en büyük problemlerden biri ne yazık ki linç kültürü.

 Linç Kültürü Nedir?

            Sosyal medya üzerinden insanların birbirlerinin paylaşımları karşısında acımasız ve kötü yorumlar yapmasına linç kültürü adı verilir. Günümüzde milyonlarca insan linç kültürü adı altında yapılan kötü yorumlara maruz kalıyor. Ne yazık ki bu kültür zehirli bir hastalık gibi hızlıca toplumlara yayılmakta. Peki, linç kültürünü sona erdirmenin bir yolu var mı?

 Linç Kültürünün Önüne Geçilebilir Mi?

            Linç kültürünü sonlandırmak için öncelikle insanların empati kurmayı öğrenmesi gerekir. Ne yazık ki toplumumuzda empati kurabilen insanların sayısı oldukça azdır. Bu sayının çoğaltılması gerekir. Kötü yorum yapan insanların, yazdıkları cümleleri gerçek hayatta o kişinin karşısına geçip söyleyemeyeceklerini anlayabilmeleri de ikinci büyük adımdır.

            Ayrıca yapılan bilimsel araştırmalar, dijital linçi sıklıkla uygulayan insanların genellikle kendine güveni az olan kişiler olduğunu gösteriyor. Bu da linç kültürünü benimsemiş insanların kendilerini daha iyi hissetmek için başkalarını ezip aşağılama ihtiyacı duyduğunu gösterir ki bu da oldukça acınası bir durumdur. Aslında geldiğimiz noktada, dijital linçe maruz kalan kişinin yardıma ihtiyacı olduğu kadar, linçi uygulayanın da yardıma ihtiyacı olduğunu anlamamız gerekir.

 Peki, Ne Yapılabilir?

            Linç kültürü yeni nesil üzerinde daha büyük bir etkiye sahip. Bu sebeple okullarda bu konuyla ilgili seminerler verilebilir. Ailelerin de hem kendileri için hem de çocukları için bilinçlenmesi gerekir. Arkadaşına kötü bir söz söylediği zaman çocuğunu nasıl azarlıyorsa sosyal medya için de aynısını yapmalıdır. Özellikle küçük yaştaki çocukların sosyal medya üzerinde ne yaptığı ebeveynler tarafından kontrol edilmelidir.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular