Sosyal Medyada Görselliğin Önemi

0
2

 Yaşlı, genç ve çocuk hemen hemen her yaştan ve kültürden kesim gününün çoğunluğunu sosyal medya da geçiriyor. Artık televizyon reklamlarının aksine sosyal medyada paylaşılan reklamların çoğu daha geniş kitlelere ulaşıyor. Bir riskli yanı da var ki yapılan reklamlar düz yazı ya da önemsiz ayrıntılarla şekillendiğin de kullanıcıların ilgisini çekmiyor. Burada görselliğin en önemli ayrıntısı hedef kitle açısından ilgi çekici olmak ve kitleye doğru mesaj vermektir. Görsellikle hazırlanmak istenen profiller ise bir takım kurallar ve yoğun çalışmalar gerektiriyor.

  Sosyal Medyada 80-20 Kuralı

 Bu kural sosyal medyada olduğu gibi diğer kitle iletişim araçlarında kullanılan genel olarak başarı sağlanan bir kuraldır. Açılımı elde edilen verilerin %80’i %20’lik bir çalışmanın sonucudur. Diğer bir değişle ne kadar öz o kadar fazla şeklindedir. Sosyal medya açısından bu kural incelenirse kullanıcı profili görsellik olarak hedef kitlenin dikkatini çekecek şekilde hazırlandığın da kullanıcılar profile hızlı bir erişim sağlıyor. Görsellere dikkat eden kullanıcılar da yazıyı okuma isteği doğuyor. Burada hazırlanan görsellik mesajın %80’ini oluşturuyor %20’lik kısmı ise vermek istenen mesaj yazılı olarak anlatılıyor. Sonuç olarak bir mesaj %80’lik bir görsel ve %20’lik bir yazı ile hedefine ulaşıyor.

 Görsel ile Merak Uyandırmak

 Tasarlanan görseller hedef kitleye merak uyandıran içerikte olduğunda kullanıcıların bir çoğu verilen mesajı merak edip o siteye yöneliyor. Verilmek istenen mesaj sade bir profilden çok marjinal bir görsellikle anlatılınca insanların görsel hafızasına etki ediyor. Görsel hafıza insanlar arasında geç unutuluyor aynı zamanda sosyal bir insan yani sosyal medya fenomenleri kendi medya platformun da paylaşım yaparsa daha çok kullanıcıya erişim sağlıyor. Bir çok kullanıcının paylaşması mesajın önem sırasında artışa neden oluyor. Bu sebeple verilen mesaj düşük bütçelerle bir çok kitleye ulaşmış oluyor.

 Günümüz de sosyal medya kitle iletişim araçları açısından önemli ve görsellikle bütünleştiğinde insan hafızalarından silinmiyor. Bir çok firmanın pazarlama ve reklam açısından yaptığı iş görsel ilgi çekicilikle başlıyor. Sonrasında paylaşılmak istenen içerikler insanlara duyuruluyor. Hafızalar da kalmak isteyen bir kullanıcı görsel içeriklerini ne kadar marjinal ve doğru paylaşırsa o kadar çok kitleye ulaşabiliyor.

 

Forum Sayfasına yönlendirileceksiniz

 

Son Konular