Sony Xperia Z4 özellikleri ve fiyatı

0
1853

Hatırladığınız üzere Sony Eylül ayında yeni amiral gemisi olan Sony Xperia Z3’ü tanıtmıştı. Ancak Z3 piyasaya henüz sürülmüş ve satışa sunulmuş olmasına rağmen ortalıkta Z4’e dair sızıntı bilgiler dolaşıyor. Akıllı telefon üreten firmaların getirdiği büyük yenilikler Sony Xperia Z4’e de yansıyacak ve cihazlardaki ekran boyutundaki artış devam edecek. Güçlü sızıntı bilgilere göre Xperia Z4’ün ekran büyüklüğü 5.2 inç olabilir.

sony-xperia-z4-konsept-resim-2

Kimi kaynaklar Sony Xperia Z4’ün Quad Full HD çözünürlüklü 2560 x 1440 piksel ekranla karşımıza çıkacağını söylüyor. Bunun yanında yeni akıllı telefonda işlemci olarak Quad Core Snapdragon 810 yonga setinin yer alacağından bahsediliyor. İddialar yalnızca bunlarla sınır değil. Sony firması pazar payında hakimiyet oluşturabilmek için Sony Xperia Z4’te 3 GB Ram ve 64 Bit’i destekleyen Android 5.1 Lollipop işletim sistemini tercih edecek.

Kullanıcılara dahili hafızanın yanında microSD desteği de sunan Z4, 16 GB ve 32 GB depolama alanına sahip iki farklı cihaz modeliyle raflardaki yerini alacak.

Kamera konusunda da uzman olan Sony, Xperia Z3’teki gibi yeni Exmor kamera sensörünü kullanacak. Arka kamera çözünürlüğü ise 2.3 diyafram kalitesinde 22.12 Megapiksel olacak. Ön kamerası ise 4 Mp çözünürlüğünde olacak. Bu da yakın gelecekte Sony Xperia Z4’ü en iyi kameraya sahip telefon yapabilir. Bu bilgilere ek olarak Z4, LTE Cat’i destekleyecek. LTE teknolosi ise telefonda çok daha hızlı bir internet anlamına geliyor. Cihaz, bu özelliği ile 300 Mbps indirme hızına sahip olacak. Ayrıca Z4 beraberinde Bluetooth 4.1’i de getirecek.

sony-xperia-z4-konsept-resim

Ses kalitesi üzerine de yoğunlaşan Sony çalışanları, üstün bir ses deneyimi için HTC’de bulunan BoomSound’a benzeyen hoparlörler, arkasında ise amplifikatörler bulundurmayı düşünüyor.

3500 mAh gücünde pil bulunduracağı iddiası da yine telefon kullanıcılarını tatmin edecek cinsten bir haber.

Sızıntı bilgiler doğrultusunda Sony Xperia Z4’ün orijinal resmi;

sony-xperia-z4-resim

Sony Xperia Z4 fiyatı ne kadar?

Sony Xperia Z4 ile ilgili ortaya atılan başka bir iddia da fiyatı. Kontratsız alımlar için Xperia Z4’ün fiyatı 549 Sterlin olacağı tahmin ediliyor. Bu da Türk Lirasına çevirdiğimiz zaman 1.900 Lira gibi bir fiyata denk geliyor. Üzerine Türkiye’de telefonların pahalı olduğu da eklendiği zaman 2.300- 2.400 Lira gibi bir fiyatla karşımıza çıkabilir.

Sony Xperia Z3 Compact inceleme