Sony Xperia C5 Ultra özellikleri ve fiyatı

0
973

Sony, yeni akıllı model telefon olan Sony Xperia C5 ultra’nın tanıtımını 3 Ağustos itibariyle gerçekleştirdi. Bazı yayın organlarına göre kamerofon olarak adlandırılan cihaz uygun fiyatlı olması ve ekran büyüklüğüyle dikkat çekiyor.

Sony Xperia C5 Ultra özellikleri neler?

Bir yandan Xperia Z4 modelinin tanıtımı için gün sayan Sony, diğer yandan da ortaya segment telefonların duyurusunu yapmaya devam ediyor. Sony Xperia M5 ile aynı anda mobil dünyaya duyurulan Xperia C5 Ultra modeline phablet demek daha doğru. Çünkü ürün 6 inç büyüklüğünde ekrana sahip. Ekran Full HD çözünürlüklü UPS ekrana sahip. Kullanılan Sony Bravia Engine 2 ve Super Vivid Mode teknolojisi sayesinde daha canlı ve parlak görüntü sunuyor. Kalınlığı ise 8.2 mm.

Ekran özelliklerinin yanında Xperia C5 Ultra’da 1.7 Ghz hızında çalışan 8 çekirdekli MediaTek MT6752 işlemci tercih edilmiş. Grafik işlemci birimi ise 2 çekirdekli Mali-T760.  2 GB Ram ve 16 GB dahili hafızası bulunan cihazın MicroSD kart desteği mevcut.

C5, 13 Megapiksel çözünürlüğünde Led flaşlı kameraya sahip. Yine ön kısmında kullanıcıların daha kaliteli özçekim yapabilmesi adına 13 Mp çözünürlüklü Led flaşlı kamera bulunuyor.  2930 mAh gücünde pili ile 2 gün boyunca kullanım vaad ediyor. Ekranın büyük olmasının tek elle kullanımda sıkıntı yaratabileceğini bilen Sony bu soruna da el atmış ve istendiğinde ekran alanını 4 inçe düşürebileceğiniz bir mod getirmiş. Son olarak C5 Ultra, Android 5.0 Lollipop işletim sistemiyle karşımıza çıkacak.

xperia-c5-ultra-ozellikler-fiyat

Fiyatı ne kadar, ne zaman çıkacak?

Xperia C5 Ultra fiyatının ne kadar olacağı konusunda resmi bir açıklama yapılmadı ancak 330 dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu da Türk lirasına çevirdiğimizde vergilerle birlikte 1200 civarında olacağı anlamına geliyor. Cihazın çıkış tarihi ise Ağustos ayının ortalarında olacak.

xperia-c5-ultra-ozellikler-fiyat-2

Satın alınır mı? 

Özellikleri itibariyle uygun fiyatlı olduğunu düşünüyoruz. Bunun yanında olmazsa olmazı büyük ekran ve ucuzluk olan kullanıcılarının tercih etmesi gereken cihazlar listesinde yer alabilir. Zannedersek, kaliteli ekranı sayesinde dizi, film seyretmek büyük bir keyif olabilir. Ayrıca ön kamerası da oldukça kaliteli. Sony’nin geliştirdiği bu kamera sayesinde, C5 Ultra kesinlikle en iyi selfie çeken telefonlar arasında yer alır. İç özelliklerinin yanında cihazın tasarımı da çok hoş duruyor. Çerçeveyi tercih etmemeleri ürünü, diğer bazı Sony telefonlarına göre biraz daha şık yapmış.