Smart Lock Nedir Ve Nasıl Kullanabilirim?

0
51

Smart Lock Nedir?

Smart Lock, Android telefonlarda belirli durumlar için cihazınızın otomatik olarak ekran kilidini açık tutmak için ayarlanabilen bir özelliktir. Sürekli şifre girmekten ve kendinizi tanıtmakta yorulduysanız smart lock sayesinde belirli koşullar sağlandığında ekran kilidi kendiliğinden açılmaktadır. Smart lock Marshmallow ve Android Lollipop sürümlü cihazlar ile çalışabilen özelliktedir. Smart lock özelliğini kullanabilmek için akıllı kilit veya ekran kilit türünü pin, şifre, desen, parmak izi ya da yüz tanıma gibi seçeneklerinden biri olmak zorundadır. Smart Lock menüsündeki seçenekler telefonunuzun özelliğine göre değişebilir. Telefonunuzu 4 saat boyunca kullanmazsanız ya da cihazınızı yeniden başlatırsanız ekran kilidini manuel olarak açmanız gerekir.

Smart Lock Nasıl Kullanılır?

Smart lock özelliğini kullanmak için uygulama indirmeye gerek yoktur. Android 5.0 Lollipop ve üzeri sürümlerde yüklü olarak gelmektedir. Sart lock 5.0 Lollipop öncesi sürümü desteklememektedir. Telefonun ana ekranından ”ayarlar” kısmına girin. Ayarlardan ”kilit ekranı” bölümüne girin ve Smart lock menüsüne dokunun. Eğer Smart lock seçeneği gözükmüyorsa ”güven aracıları” kısmına girin. Burada ”Smart lock Google” seçeneğini tıklayın. Kapalı ise açmanız gerekir.

“Güven aracıları” kısmından geri çıkıp “Smart Lock” seçeneğine girip ekran kilidinizin şifresine girmeniz gerekir. İlk girdiğinizde Smart lock nedir? ekrana gelir, sağ alt köşede ”Anladım” kısmına tıklayın. Ekranınıza 4 tane Smart lock özeliği çıkacaktır.

Bunlar:

Güvenilen Yerler

Bu özelliği etkinleştirerek harita üzerinde ev veya iş yeri gibi işaretlenmiş güvenilirliği seçebilirsiniz. Güvenilir yerlerde telefonunuz güvenli cihaz olduğu için ekran kilidi açık kalır ve kendini koruma altına almak zorunda kalmaz. Bu özellik çok sağlıklı çalışmamaktadır.

Güvenilen Cihazlar

Buraya eklenen bluetooth cihazlarına bağlandığınızda telefonunuz kilitlenmez ve kilit ekranı şifre girmeden cihazın kilidini eklediğinizi bluetooth cihazlarına bağlı olduğu süre boyunca otomatik olarak açılır. Bağlantı kesildiği takdirde cihaz kendini otomatik olarak kilitlemektedir.

Güvenilen Ses

Güvenilen ses özellik eklenen ses ile ekran kilidini açmanızı sağlamaktadır. Bu özellik Türkçe olarak kullanılmamaktadır.

Üzerinizde Olduğunu Algılama

Bu özellik sayesinde cihazın sensörlerini kullanarak telefon eldeyken veya hareket halindeyseniz cihazın ekran kilidi otomatik olarak açılmaktadır. Sabit bir yerde odaklanma durumunda cihaz kilitlenir. Bu cihaz üzerinizde olduğunu algılaması durumunda ekran kilidini açar fakat siz mi? yoksa bir başkası mı? olduğunu bilemediği için telefonun kilidi bu özellik tarafından açıldığında alan bir başkası ise telefonunuzdaki tüm bilgilere erişebilir.

 Otomatik Kilidi Kaldırma

Eğer otomatik kilidi kaldırmak istiyorsanız ”ayarlar” kısmından ”güvenlik ve Konum Smart Locke” menüsüne tıklayın. Kullandığınız şifreyi girin. Ardından üzerinde olduğunu algılama, güvenilen cihazlar, güvenilen yerleri, güvenilen seslerini kaldırın.

Tıklayınız

Iphone Ekranınızı Dönmesini Nasıl Durdurulur?

Iphone Ana Ekran Düğmesinin Kaç Farklı Kullanımı Vardır?