Sd karttan silinen fotoğrafları nasıl geri getirebiliriz?

0
6980

Telefonunuzda hafıza kart’ınıza yüklediğiniz fotoğraflarınızı yanlışlıkla sildiğiniz oldu mu? Ya da tüm kayıtlarınızın SD Card’da olduğunu unutup da başka bir yerde kullanmak için hızlıca formatladığınız ancak fotoğraflarınızı almanız gerektiğini unuttuğunuz.

Böyle bir felaket senaryosu her an herkesin başına gelebilmesi olası bir olaydır, ancak bu konuda sizlere iyi haberlerimiz var. Aslında sildiğinizi zannettiğiniz fotoğraflar siz üzerine yeni bir kayıt yapana kadar orada durmaya devam ediyorlar.

Peki, nasıl oluyor?

Bilgisayarlar klasik hard diskler olsun SD Card’lar olsun kayıt yaptıkları cihazlarda dosyaların nerede tutulduğuna dair ilave bir dosya tutarlar ve dosyada belirtilen içeriğin adres satırını da bu bilgiyle birlikte taşırlar. Siz bu disklerden bir veriyi sildiğinizde telefonunuz ya da bilgisayarınız tüm dosyanın üzerine yeniden sıfır ya da bir yazma zahmetine katlanmazlar, bunun yerine dosya bilgisini silerler, yani artık siz bir dosyayı sildiğinizde o dosyaya nasıl ulaşacağı bilgisini silmiş olursunuz.

Bu nedenle Active File Recovery gibi adres bilgilerinin yönlendirmesine bakmaksızın tüm diskin içini var olabilecek dosyaları kendi yordamıyla tarayıp bulan kurtarma programları mevcuttur.

Dosyaları Bu Şekilde Kurtarmak Kartıma Zarar Verir mi? Güvenli Midir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi silinen dosyaların kurtarılması işlemi, bu yazılımlarca işletim sisteminizden farklı bir yolla gerçekleştirdikleri için tamamen yöntem olarak güvenilirdirler. Yani hafıza kartının üzerinden olağan dışı bir zorlama ya da farklı bir fiziki müdahalede bulunulmamaktadır. Elbette zarar görmüş bir karttaki dosyayı kurtarmaya çalışmak, ayrı bir uzmanlık gerektirdiğinden ve şekli fiziki olarak yanma vb. gibi nedenlerden deforme olmuşsa bu durumda belirli koşullar altında ve steril bir laboratuvarda kurtarılma işlemi yapılması gerektiği için bu konu yazımız kapsamı dışında ayrıca incelenmesi gereken bir konudur.

 

 Active@File Recoveri Kullanarak Dosyalarınızı Nasıl Kurtarırsınız?

Active @ File Recovery, yukarıda da bahsettiğimiz gibi yanlışlıkla silinmiş dosya ve klasörleri mevcut sürücüler üzerinde ve hatta silinmiş veya zarar görmüş bölümlerde geri yüklemek için kullanabileceğiniz bir veri kurtarma yardımcı programıdır.

Kurtarılan verileri başka mantıksal, çıkarılabilir, ağ veya disket sürücüye kaydetmek en iyisidir. Bir dosyayı kurtarmaya başlamadan önce başka bir fiziksel veya mantıksal sürücüye erişiminizin olduğundan emin olun.

 Programı çalıştırdığınızda karşınıza tarayabileceğiniz diskler çıkacaktır

  1. Sürücüyü temel modda taramak için Hızlı Tarama’yı tıklayın. Durum çubuğu taramanın ilerleme durumunu gösterecektir. Tarama tamamlandıktan sonra sağ bölmede sildiğinizi düşündüğünüz ama bulunan dosyalar ve klasörler listelenir.
  2. SuperScan ile kurtarma: Silinen dosyalarınızı ve klasörlerinizi bulamazsanız, bir diskin tüm yüzeyini detaylı taramak için üzerine sağ tıklayın ve SuperScan’i tıklayın.

Superscan detaylı tarama yapacağından tüm diskin taranması çok fazla zaman alabilir.  Bu nedenle Genel sekmesinde, taramayı az sayıda sektörle sınırlayabilir, taramanın belirli bir alada sınırlandırılması, taramanın tamamlanması için gereken süreyi önemli ölçüde düşürebilir.

İmzalar Tanıma sekmesinde, hangi Dosya Türlerinin Active  File Recovery tarafından aranmasını istediğinizi belirtebilirsiniz. Dâhili araçlar sayesinde File Recovery, gereksiz verileri yok sayarak ve işlem süresini kısaltır. Örneğin sadece fotoğraflarınızı kurtarmak için JPG uzantılı dosyaları taramasını söyleyebilirsiniz.

Tarama tamamlandıktan sonra, tespit edilen bölümlerin listesi sağdaki bölmede görünür. Bu bölümleri arayabilirsiniz.

Resim dosyalarını yeniden kurmayı seçerseniz, kurtarılan dosyalar için bir klasör oluşturulur. Kurtarma işleminden sonra bu klasörün içeriğini arayabilirsiniz.

Bir sürücüyü taradıktan sonra, şimdi yapmanız gereken tek şey silinmiş veya bozuk klasörleri veya dosyaları aramaktır:

Manuel olarak aramak için, SuperScan sonucunu tıklayın. Bu, taranan dosyaları sağ panoda gösterecektir

İlgilendiğiniz dosya türüne tıklayın ve boyutu ve kamera modeli, oluşturulduğu tarih, vb. Gibi çeşitli diğer niteliklere göre düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca, taranan dosyalardan birini sağ tıklayarak ve Ön izleme seçeneğini seçerek ön izleme yapabilirsiniz