Samsung’dan Galaxy Note 7 üretimini durdurma kararı

0
349

Samsung’un geçtiğimiz eylül ayında tanıtımını gerçekleştirdiği Galaxy Note 7 modeli ile ilgili kriz daha da büyüyor. Note 7’nin satışa çıkarılması ve kullanıcılarla buluşmasının ardından, çeşitli ülkelerden gelen patlama haberleri dünya devi Samsung’u harekete geçirmiş ve telefonların toplatılması kararını aldırtmıştı. Yapılan duyuruda patlama tehlikesi taşıyan telefonların güvenilir bataryalarla değiştirildiği açıklanmış ancak Note 7’deki bu problem tam manasıyla giderilememişti.

Güney Koreli Yonhap haber ajansının yaptığı habere göre, tüketici güvenliği düzenleyicileri telefonun üretimini durdurma kararı aldı. Note 7 üretiminin artık gerçekleşmeyecek olması “geçici” olarak açıklansa da yeni üretimin başlangıç tarihi noktasında bir duyuruda bulunulmadı.

galaxy-note-7-s

ABD’de uçuşu iptal ettiren ve global çapta bir çok patlama haberlerinin ortaya çıkmasına yol açan Note 7, Samsung’u tekrardan harekete geçirdi. Gerek prestij kaybının gerekse güvenlik seviyesinin yüksekliğini önlemeye yönelik bazı adımlar attırdı. Üretimin durdurulmasına yönelik yapılan açıklamanın ardından, Galaxy Note 7 satışlarının da durdurulacağı bilgisi verildi.

Her ne kadar açıklamalar üçüncü kaynaklardan yapılıyor olsa da durum ciddiyetini koruyor. Samsung tarafından resmi bir açıklama yapılmaması da uygulanacak adımların bu şekilde olabileceği yönünde.

Problemin yalnızca Note 7 modelinde yaşanması diğer modelleri kullanan kişilerde herhangi bir paniğe yol açmadı. Samsung hisselerinde, operatör ve telekomünikasyon şirketlerinde de farklı bir yönelim görülmedi. Ancak eylülden bu yana müşteri mağduriyetini ortadan kaldırmaya çabalayan Samsung, Galaxy Note 7 üretimini ve satışını tamamen durdurarak, geliştireceği yeni model ile bu hatasını telafi etmeyi amaçlayabilir.