Samsung Galaxy S8’e nasıl format atılır? | Sıfırlama

0
1819

Bu rehberimizden faydalanarak Samsung Galaxy S8 model cihazınıza format atma işlemini gerçekleştirebilir, içerisinde bulunan veriyi sıfırlayarak ilk günkü kullanıma sahip olabilirsiniz.

Galaxy S8’e neden format atmalıyım?

Galaxy S8’i fabrika ayarlarına döndürmek için birden fazla gerekçe olabilir. Eğer;

 1. Galaxy S8 performanslı çalışmıyorsa,
 2. Google hesap bilgileri unutulmuşsa,
 3. Isınma ve donma sorunları görülüyorsa,
 4. Yüklü tüm uygulama, üçüncü parti araç ve diğer verilerin kalıcı olarak silmek istemeniz durumunda S8’e format atma işlemi son derece mantıklı olacaktır.

Galaxy S8’e format atmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Cihazınızı sıfırlamadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunlar yedek alma ve telefon pilinin doluluk oranıdır. Telefondaki uygulamalara, fotoğraflara, videolara ve diğer dökümanlara format sonrasında ulaşabilmek için bu verilerin yedeğini alın. Cihazda dahili hafıza yani microSD kart var ise dosyalarınızı hafıza kartına taşımak  veya yedeği Desktop cihaza veya başka bir aygıta aktarmak da seçenekler arasında olabilir. SMS, Whatsapp, rehber bilgilerinin yedeğini almayı da unutmayın.

Bunun yanında cihazın pil yüzdesine dikkat edin. Telefonun doluluk oranına göre format süresi değişiklik göstermektedir. Format atmadan önce Galaxy S8’in şarj yüzdesinin en az %30 olmasına dikkat edin. Format sırasında cihazın pilinin tükenmesi sistem dosyalarının zarar görmesine yol açabilir ve yüklü olan yazılım düzgün çalışmayabilir.

En önemlisi ise Google hesabınızı kaldırmanız. Eğer ki Google hesabınızı hatırlamıyorsanız günümüz telefonlarında ”cihaz sıfırlandı” hatası alınmakta böyle bir durumla karşılaşırsanız en yakın yetkili servisten cihazınıza versiyon yükleme yaptırmanız gerekiyor.

Google hesabınızı kaldırmak için; Uygulamalar > Ayarlar > Cloud ve hesaplar > Hesaplar > Google > menü tuşu (üç nokta üst üste) > Hesabı kaldır

Galaxy S8’e nasıl format atılır?

Samsung Galaxy S8’i sıfırlama yöntemleri arasında hard reset atme ve Fabrika ayarlarına döndürme  bulunuyor. Hard reset atmak için cihaz kapalı konumda olmalıdır, fabrika ayarlarına döndürme işleminde ise cihazı kapatmaya gerek yoktur.

Galaxy S8 sert sıfırlama atma

 • Cihazı kapalı konuma getirin.
 • Üzerinde bulunan “Ses Arttırma” + “Power(Güç)” + “BixBy tuşu” fiziksel tuşlara aynı anda basın.
 • Sizi Samsung Galaxy S8, Android logosu karşılayacak ve ardından format menüsü başlatılacaktır.
 • Bu menünün ardından Recovery (Kurtarma ve Sıfırlama) penceresi açılacaktır.
 • Açılan pencerede ses kısma ve arttırma tuşlarını kullanarak aşağı veya yukarı hareket edebilir, power tuşu ile ilgili ayarı seçebilirsiniz.
 • Burada telefon içindeki bilgileri sıfırlamamız gerekiyor. Bunun için “Ses azaltma” tuşunu kullanarak “Wipe Data / Factory Reset” (Datayı temizle/ Fabrika ayarlarına sıfırla) üzerine gelin ve “Power” tuşuyla işlemi onaylayın.
 • Çıkan uyarı penceresinde “Yes”i seçin.
 • “Reboot System Now” üzerine gelerek seçin.
 • Cihazınızı başarıyla sıfırladınız.

Videolu anlatım yardımıyla da Galaxy S8’e nasıl format atılacağını öğrenebilirsiniz.

Galaxy S8 Fabrika ayarlarına döndürme

 • Ayarlar > Yedekle ve Sıfırla > Fabrika Ayarlarına Sıfırla’ya gidin.
 • Telefonu Sıfırla > Herşeyi Sil’e basın.