Samsung Bixby Nedir?

0
57

Samsung Bixby Nedir?

Samsung’un ürettiği yapay zeka; daha çok belirli bir sınırlaması olmayan ve sınırlarını kendisi ayarlayan yazılmış komutlar dışında da kendi kendine öğrenme diye tabir edebileceğimiz yeni işlevler geliştirebilen, insan zekasının çalışma prensibinin, programlar tarafından taklit edilmesi prensibine dayanıyor. Akıllı telefonlar ile insanların hayatında bir çığır açan sözlü ve yazılı emirlere cevap vererek birçok işlevi yerine getiren teknolojileriyle Samsung yine çok ses getirecek bir uygulamasını ortaya çıkardı.

Bixby Ne Yapabilir?

Bir tuşla ya da ses komutu ile çağrılan Bixby internet üzerinden istediğiniz sayfayı, ses komutu ile açarak bu sayfadan alışveriş yapmanızı sağlayabiliyor. Fotoğrafları hangi uygulama ile kime göndereceğini size sorarak gerçekleştirebiliyor. Ev aletlerinden iş makinelerine, otomobillerden saatinize kadar, iş ve eğlence sektörüne büyük bir hızla giren, düşünebilen ve zeka sahibi makinelerin insanlar arasında yer ve nüfuz elde etmeye başlamaları Bixby’i ortaya çıkardı. Koreli Samsung firması da bu alanda yapılan çalışmalara Bixby denilen bir yapay zeka programı ile girerek iddialı olduğunu göstermiştir.

Bixby Ne Kadar Zeki?

Bixby, 2017 yılında Samsung Galaxy S8 ve S8 Plus telefonlarda ilk defa ortaya çıkarak kullanıcılarına asistan hizmeti sunmaya başlamıştır. Bu uygulama, bildiğimiz kişisel asistan özellikleri yanında, günlük yapılması gereken işleri, gittiğimiz konuma göre hatırlatma yapabiliyor. Ses, yazı ve dokunma ile çalışabilen Bixby kullanılarak telefonunuzun bütün ayarlarını kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca Bixby kullanımınıza göre telefonunuzu sizin için kişiselleştirebiliyor.

Galaxy S9 ile Bixby 2.0 olarak Samsung tarafından güncellenen uygulamada Bixby Home ‘un üstünde yer alan göz ikonuna tıkladığınızda Bixby Vision çalışmaya başlıyor. Bu özellik ile kameraya çektiğiniz ürünler hakkında bilgi alabileceğiniz gibi karşılaştırmalar da yapabilirsiniz. Kamerayı şehirde bir yere çevirdiğinizde o yer ile ilgili lokanta, alışveriş yerleri, otobüs seferleri ve benzeri birçok şeyi size sunacaktır. Daha sonraki aramalarınızda sizin kişisel tercihlerinize göre bir derleme yapacak olan Bixby, sanal olarak size asistanlık yapacaktır.

Samsung sadece telefonlara değil buzdolabı, çamaşır ve bulaşık makineleri ve televizyonlar gibi bir çok elektronik cihazına da Bixby yapay zeka uygulaması ile yeniden yapılandırma işlemlerine başlamıştır.

Son Konular