Podcast nedir, ne işe yarıyor?

0
3587

Podcast ne demek? Ne işe yarar?

İngilizce bir kelime olan ve teknoloji terimi olarak kullanılan Podcast bir sistemdir. Bir dizi dijtal medya ürününün – ki bunlar genellikle radyo yayınları ve videolardır – internet ortamında cep telefonu, tablet ve phabletlere indirebileceğimiz şekilde yayımlanmasıdır.

Örneğin; İnternet sitelerindeki RSS (Feed)’i kullanmak misali işletim sistemindeki Podcast özelliğinden faydalanarak Radyo Yayınının bir kısmını indirip dinleyebiliriz. Ya da sevdiğimiz, bizim için önem taşıyacak bir konu hakkındaki dosyayı Podcast ile indirebilmemiz mümkündür.

podcast-nedir-anlami-ne-demek

Podcast ne zaman ortaya çıktı?

Podcast öyle çok da eski bir terim değil. 2000’li yılların başlarında Apple harikası olan iPod sözcüğünde bulunan Pod (Kapsül) ve Broadcast (Canlı yayın) kelimelerinin birleşiminden elde edilmiştir. Podcast ilk olarak iPod kullanıcılarının faydalanması amacıyla geliştirilmiş olup ilerleyen zamanda diğer cihazlara da taşınmıştır.

Normal yollu herhangi bir ses dosyasını ya da video kaydını indirmek ile bunu Podcastta yapmak arasındaki fark, Podcast’ta Feed(Besleme) yani RSS’e ihtiyaç duymaktır. Adı üzerinde besleme yapıyorsunuz. Özel yazılımlar ( Örneğin; iTunes’taki Podcast sisteminin güncellemeleri takip etmesi) aracılığıyla takip ettiğiniz bir yayını otomatik olarak yükleyebiliyorsunuz.

Podcast sistemini hangi cihazlar için kullanabilirim?

Podcast’ı kullanmak için Android, iOS, Symbian, Blackberry OS ve Windowsphone işletim sistemiyle çalışan cihazlardan birine sahip olmanız yeterli. Podcast her yerde. Böylelikle amatör ya da profesyonel yayın yapan radyo/televizyon programlarına abone olabilir, dilediğiniz vakit herhangi bir cihazla bu yayınları takip edebilirsiniz.

PodCast ile neleri dinleyebilir, indirebilirim?

Evrensel bir yapıya sahip olan (Sadece bir bölgeye ait olmayan yapı) Podcast ile sesli ve görsel kaynaklara ulaşmanız mümkündür. Hem de ücretsiz olarak. Bu kaynaklar Türkçe, İngilizce müzik, dil dersi, haber, eğitim ve daha pek çok konuyu barındırır. Son derece geniş yelpazeye sahip ve hafife alınmayacak bir sistem olan Podcast ile yapabilecekleriniz size kalmış.

Podcast ve iOS

Apple iPad, iPhone ve iPad cihazlarında iTunes içerisinde barınan Podcasts hizmetini kullanarak indirme gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Gördüğünüz gibi geniş bir yelpazeye sahip ve herkesin kendi ihtiyaç ve zevklerine göre birşey bulabileceği güzel bir kaynak. iTunes üzerinden erişebildiğimiz bu hizmet artık “Podcasts” adlı kendine özel bir uygulamadan ulaşılabilecek. Uygulama hem iPad hemde iPhone, iPod Touch için tasarlanmış universal bir yapıya sahip ve tamamen  ücretsiz