Otomatik Tarih Ve Saati Nasıl Ayarlarım?

0
69

Her yıl belirli zamanlar da saatler ileri ve ya geri alınmaktadır. Kullandığını telefonlarda ise bazen saatler eski halinde kalarak sizleri şaşırtabilir. Telefonlarınızın saat ayalarını doğru bir şekilde yapmalısınız. Türkiye saatine uygun ayarı bazen telefonlar otomatik olarak yapmaz çünkü Türkiye Cumhuriyeti saatler konusunda bazı özel uygulamalar yapabilmektedir. Bu yüzden telefonlarınız otomatik olarak her saatlerin ileri alınması ve ya saatlerin geri alınması konularında eski hallinde kalabilir.

Bu gibi dönemlerde çoğu kişi telefonlarda saatlerinin otomatik olarak ileri ve ya geri alındığını düşünerek hareket eder. Bu durumlar binlerce kişiyi şaşırtarak kötü sonuçlar doğurabilir. Her sene bu uygulamaların düzenlenmesi ile birlikte çok fazla sayıda insan okul, iş gibi belirli saatlerde gidilmesi gereken yerlere erken ve ya geç giderler. Bölgesel saat ayarlarınızı bu uygulamanın gerçekleştiği gün kontrol etmeniz gerekmektedir. Bu kontrolü televizyonda ulusal kanal saatlerine bakara yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra haber sitelerine girebilir oradan doğru saati öğrenebilirsiniz.

Her telefonda saat ve tarih ayarı vardır. Bu saat ve tarih ayarlarına telefonunuzun ayarlar kısmından görebilirsiniz. Bazen saat ve tarihi ayarladığınız halde bile saat otomatik kendini düzeltiyor mu? Bu gibi durumlarda otomatik saat ayarı yerine manuel saat ve tarih ayarı yapmanız gerekmektedir. Türkiye’de yaşayanların yanı sıra bu yabancı ülkelerde yaşayan kişilerin de başına gelen bir durumdur.

Saatlerin İleri Ve Geri Alınması Ne işi Yarar?

Bu uygulama ilk çıkış nedeni Yeni Zelandalı bir böcekbilimci tarafından sunuldu. Vardiya sistemiyle çalışan bir işte bulunan Hudson, böcek toplarken havanın çabuk karardığını ve işlerini erken bir saate bıraktığını belirtti. 1895 yılında ilgili yerlere bir duyuru yolladı ve yaz uygulaması önerisini onlara sundu. Bu öneri 2 saatlik bir değişimi kapsıyordu.

Türkiye’de ise Almanya’nın kömür tasarrufu yapmak istemesi üzerine 1940 yılında uygulanmaya başlandı. Yaz saati uygulamasının asıl amacı da tasarruf etmektir. Faydası ise geç saatte havanın kararması ile evlerde ve şirketlerde elektrik ve lamba kullanımından tasarruf etmesi düşünülmüştür.

Telefonda Nasıl Otomatik Saati Nasıl Ayarlarım?

  • Uygulamalar
  • Ayarlar
  • Genel Yönetim
  • Tarih ve Saat
  • Otomatik Tarif ve Saat

 

Tıklayınız

Djı Phantom 4 Advanced Multikopter Teknik Özellikleri ve Kutu içeriği