Nougat ile Android telefon ve tablette bilgisayar deneyimi

0
406

Nougat’ın gizli özelliği, Android telefon ve tabletlerde bilgisayar benzeri deneyim sunuyor. Nougat’ın içinde bulunan çoklu görev paketi Android kullanıcıları için beklenmedik zenginlik niteliğinde. Bölünebilen ve ölçeklendirilebilen  yeni ekran özelliği sayesinde aynı anda birden fazla uygulama kullanmak çoğu kullanıcıyı sevindirecek gibi görünüyor.

Serbest Formda Pencere olarak adlandırılan bu modu kullanarak uygulamaları tıpkı bilgisayardaki gibi görüntüleyebileceksiniz. Üstelik daha geniş ekranlar için ideal olan bu modu fare ve klavye girişi destekleyecek. Yapmanız gereken tek şey tanıtacağımız uygulamayı kurarak yeni özelliği aktif hale getirmek.

Sistem gereksinimleri:

  • Android 7.0 Nougat ve üzeri
  • Geliştirici seçenekleri aktif olmalı.

Adımlar:

1- Görev çubuğu kurulumu

İlk olarak Google Play uygulama mağazası üzerinden Taskbar uygulamasını ücretsiz indirin.

Google Play Store’dan Taskbar’ı indir

2- Pencere modunu aktif hale getirin

Uygulamayı kurduğunuzda, Taskbar uygulamasının ana ekranında, sağ üst kısımdaki, anahtar simgesine basarak aktif hale getirin. Freeform Mode’a basın.

taskbar-nougat-multi-screen-mobilgim-1

Freeform windows support önündeki kutucuğu işaretleyerek etkinleştirin.

taskbar-nougat-multi-screen-mobilgim-2

3- Uygulamaları pencere modunda açın

En son kullandığınız uygulamaları açın ve sağ üstte Clear All (Tümünü temizle) butonuna basın. Bunu yaptıktan sonra, son kullanılan ekranları tekrar açın. Taskbar menüsünü genişletin. Kullanmak istediğiniz uygulamaları açın ve dilediğiniz gibi sürükleyin.

taskbar-nougat-multi-screen-mobilgim-3

Tıpkı PC’de olduğu gibi pencere küçültme ve büyütme, pencerelerin kenarlarından çekerek boyutlandırma ve sürükleme gibi işlemler uygulanabilir.

taskbar-nougat-multi-screen-mobilgim-4

Google teknolojisinin getirdiği aynı anda ekranda birden fazla uygulama açma hakkında ne düşünüyorsunuz? Özellikle tabletlerde daha kullanışlı olacağı düşünülen multi-tasking (çoklu görev) beraberinde hangi yenilikleri getirebilir? Sorular hakkındaki düşüncelerinizi yorum bölümünü kullanarak belirtebilirsiniz.