Nokıa geri dönüyor

0
613

Nokia’nın telefon endüstrisine 2016’da tekrar girme çabalarına şahit olduk ve bu 2017’de de devam edeceğe benziyor.

Son zamanlara kadar Nokia tarafından sürekli olarak pazara yönelik yeni hedefleri olduğu konusunda çıkan tüm haberler yalanlanmaktaydı.

Son aylarda ise bu yalanlamalar yerini yeni proje duyurumlarına bıraktı ve aradan geçen 8 aylık süre boyunca resmi ağızlardan bir açıklama gelmese de Nokia CEOsunun Alman bir yayın olan Manager Magazin‘e yaptığı açıklamada, Microsoft ile birleşme olmayacağını, Nokia markası olarak mobil sektörüne katılmayı planladıklarını söyledi.

Nokia CEO’su Rajeev Suri, ortak arayacaklarını yalanlamadı ve bir röportajda, cep telefonu işinde “sadece telefonları tasarlayıp markaya lisans için uygun hale getirmek” istediklerini belirtti. Microsoft Windows Phone üzerinde de çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Nokia, bir kaç yıl önce cep telefonunu Microsoft’a satmış olmasına rağmen yeni projeleri arasında Android işletim sistemini kullanan modelleri için de ağırlığı artıracağının haberini verdi.

Nokia, son on yılın en iyi telefon üreticisi olduktan sonra işinde başarısız olmuş olabilir, ancak bizim beklentimiz her hâlükârda kendi küllerinden doğmayı bileceği yönünde.

Nokia, farklı lisanslar ve markalar altında pazara daha fazla cihaz getirmek niyetinde ancak biraz beklemek zorunda kalabiliriz. Microsoft şu anda mobil haklarına sahip olabilir, ancak bazı analistler yazılım devinin Nokia birimi için ilgilenen kişiye ödediği tutarı keseceğini bekliyor ve söylüyor.

Windows Phone yalnızca pazarın küçük bir yüzdesine sahip olduğu için, MicrosoftNokia ortaklığı hakkında pek de başarılı olduğu yönünde bir şeyler söylemek elbette zor.

Birkaç ay önce Nokia, AlcatelLucent’ı neredeyse 17 milyar dolara satın aldı. Anlaşmanın Nokia’nın çevrimiçi haritalama, lisanslama, teknoloji geliştirme ve Telekom altyapıları işletmeleriyle bir ilgisi olduğuna inanılıyor.

​​Nokia’nın CEO’su Magazin röportajında “İşletmeyi uzun vadede iyileştirebilecek herkes iyi ve karlı bir alıcı olacaktır” dedi.

Microsoft’da bir oyun değiştirici olabilecek bazı gelişmeler var. Birincisi, eski bir Microsoft Müdürü ve bir zamanlar Nokia’nın CEO’su olan Stephen Elop, Microsoft’tan ayrılıyor. Şirketten ayrıldığı aslında şirketin yazılım işine geri döndüğünü ve donanım işinden uzaklaştığını gösteriyor.

Tüm bu gelişmeler ışığında söyleyebiliriz ki bu haberler ile birlikte yakın zamanda daha fazla Nokia telefonu ve tablet beklentilerimiz boşa çıkmayacak gibi görünüyor.