Nexus 6’nın özellikleri ve fiyatı

0
950

 Nexus 6 sızıntı bilgiler doğrultusunda inceleme

Arkasında Google devinin olduğu ve kullanıcıların ilk günden bu yana oldukça hoşuna giden Nexus marka akıllı telefonun yeni modeli geliyor. Android L (5.0 Lollipop) işletim sistemiyle birlikte gelmesi beklenen Nexus 6 modeli hakkında çeşitli sızıntılar mevcut. Motorala Moto X’in kullandığı tasarım dilinen bir benzerine sahip olan Nexus 6 hakkında ortaya çıkan bilgilere dilerseniz göz atalım.

konsept-Nexus-6
Nexus 6 Konsept resmidir. Orijinial Nexus 6 telefonunu şuan için temsil etmemektedir.

iPhone 6 Plus , Samsung Galaxy Note 4 gibi cihazlara rakip olması beklenen Nexus 6’nın ekran boyutu 5.9 inç olacak. Bu da büyük ekranlı mobil cihaz (phablet) arayışında olan kullanıcıları sevindirecek cinsten bir haber. 2K veya üzeri ekran çözünürlüğüyle karşımıza çıkacak cihazda şuan için giderilmeye çalışılan en büyük sorun şarjın yeterliliği. Eğer çözünürlük bu denli yüksek olursa ve pil gücü sistemi karşılayabilirse Nexus 6 2015 yılının en kullanışlı phabletleri arasında yer alabilir.

Motorola firması tarafından üretilmesi beklenen Nexus 6 cihazına, Lenovo’dan destek gelebilir. İsmi konusunda da sıkıntı yaşanan Nexus modeli ile ilgili farklı iddialar var. Büyük olasılıkla Nexus 6 olarak adlandırılacak cihaz için üretici firma bir sürpriz yaparak Nexus X veya yalnızca Nexus isminde çıkarabilir.

Neksus, Motorola tarafından bugüne kadar üretilecek en büyük boyuttaki cihaz olacak. Çerçeve boyutları oluşturulurken LG G3’ün tasarımının bir benzeri kullanılabilir. Alüminyum kasa ve çerçevelerle gelmesi ortaya daha zarif ve şık bir cihaz çıkarabilir.

Nexus 6 özellikleri neler?

Android 5.0 işletim sistemiyle gelmesi beklenen telefon ve tablet karışımı cihazın nam-ı diğer phabletin  ekran büyüklüğü 5.9 inç olacak. 2560 x 1440 ekran çözünürlüğü ile kullanıcılara daha dinamik ve görsel açıdan kaliteli bir görüntü sunacak. 13 Megapiksel arka ve 2 megapiksel ön kamerası ile ideal çekimler yapabilme şansı sunacak.

Snapdragon 805 işlemciyle gelmesi beklenen cihaz büyük ihtimalle 3 GB Ram (Bellek) ve 32 GB dahili depolama alanıyla karşımıza çıkacak. Pil gücü 3200 mAh gücünde olan Nexus 6’nın depolama alanı açısından iki farklı türü olabilir. Yani Nexus 6 satışa 32 Gb ve 64 Gb hafızalı modellerle çıkarılabilir.

Nexus 6 ne kadar olacak?

Gerek özellikleri gerekse tasarımıyla üst segmentte bir cihaz olan Nexus’un fiyatı 420 ila 500 Euro arasında seyredebilir. Türk Lirasına çevirdiğimizde ve Türkiye’de satışa çıkarılacağını farz ettiğimizde Nexus 6 2100 Lira gibi bir rakamla karşımızda olabilir.

Nexus 9’un fiyatı ve çıkış tarihi belli oldu

Nexus 6 Mini İnceleme’ye göz atın