Microsoft Band özellikleri ve fiyatı

0
858

Dünya devi Microsoft, geliştirdiği ve tanıtımını yaptığı Band ile resmen giyilebilir teknolojiye ayak bastı. Peki nedir bu Band? Ne işe yarar? Fiyatı nedir, özellikleri nedir? Bunu ne için kullanacağız? İşte cevaplar..

Microsoft Band nedir?

Band, Renkli TFT dokunmatik ekranı bulunan bant görünümlü kolumuza takabileceğimiz bir aksesuardır. 64 GB Dahili depolama alanı barındıran akıllı cihaz ARM Cortex M4 MCU işlemciye sahip. İçerisinde 10 farklı sensör barındıran Microsoft Band’in bu sensörleri; Ortam Işığı, Denge Çarkı, 3 eksenli ivmeölçer, GPS, mikrofon, cepvap sensörü, ten sıcaklığı, UV sensörü, kapasitif sensörü.

microsoft-band

Band ne işe yarıyor?

Sensör isimlerinden de anlayacağınız üzere ihtiyaçlarımızın bir kısmını karşılayyabiliyor. Örneğin; Band’i GPS olarak kullanabiliyorsunuz. Ten sıcaklığınızı bu bileklik sayesinde ölçebiliyorsunuz. Bunun yanında kolunuza taktığınız cihaz ile e-postalarınıza, takvime, Facebook, Twitter gibi sosyal ağlara, gelen telefon çağrılarına göz atabiliyorsunuz. Windows Phone 8.1 işletim sistemiyle çalışan Lumia cihaza sahipseniz Cortana’yı da kullanabilirsiniz.

Cortana nedir?

Windows Phone işletim sisteminde görülen yepyeni bir teknolojidir. Eğer bir cihaz Cortana’yı destekliyorsa mikrofon aracılığı ile o cihazla diyaloğa girmeniz mümkün. Şaka değil tamamen gerçek. Alarm kurmak yerine Cortana ile temasa geçerek “30 dakika sonra beni uyandır.” demeniz yeterli.

Cortana hakkında ayrıntılı bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Microsoft Sağlık Alanı

Microft Band beraberinde yepyeni bir sağlık platformu getiriyor. Microsoft Healt (Sağlık) farklı sağlık ve fitness cihazlarından gelen verileri, tek bir depolama alanında saklayarak size çalışma planları, uyuma düzeni gibi konularda yardımcı olabiliyor.

microsoft-band-2

Microsoft Band ne kadar?

30 Ekim tarihinde MicrosoftStore.com internet adresinde ve Microsoft’un kendi alışveriş merkezlerinde satışa sunulan aakıllı aksesuarın fiyatı 200 dolar. Türkiye’ye ne zaman geleceği konusunda ise herhangi bir fikrimiz yok. Bu konuda Microsoft tarafından açıklama yapılmadı.

Hangi cihazlarla uyumlu?

Microsoft Band akıllı giyilebilir aksesuar, Windows Phone 8.1, iOS 7.1 ve 8, Android 4.3 ve üzeri işletim sistemlerinde Bluetooth aracılığıyla çalışıyor. Cortana ve bunun gibi bazı özellikler ise Windows Phone’a ve veri ya da ağ bağlantısına gerek duyuyor.

microsoft-band-3

Microsoft Band iyi mi? Mini karşılaştırma

Artılar,eksiler…

Microsoft yaptığı bu devinimle bizi elbette şaşırtmadı. Cihazın 10 sensörle gelmesi ve hafif görünümüyle oldukça ilgi çekici. Samsung Gear Fit isimli aksesuara oldukça benzeyen ve kıyaslama yaptığımızda çapraz platform desteği, GPS özelliği bulunan cihaz rakiplerinin bir adım önüne geçebilir.

Microsoft’un bu cihazın beraberinde Health uygulamaları getirmesi de bir başka önemli ve faydalı özellik. Cihazın eksi yönü ise yeni olması. Aslında bu eksi bir özellik sayılmaz ancak alışılmışın dışında teknoloji barındırması birtakım eleştirilere yol açabilir.

microsoft-band

Çapraz platform desteği nedir?

Çapraz platform tek işletim sisteminde birden fazla cihazın çalışması anlamına gelir. Ayrıca bu platformda cihazlardan tam verim alabilmek için ikisinin birbirinden ayrılmaz bir bütün olması gerekir. Şöyle ki, Microsoft Band bir aksesuardır. Nokia Lumia 625 ise bir akıllı telefon. Eğer telefon kullanamayacak bir vaziyette Hüseyin’i aramak istiyor ve kolumuzdaki Band isimli aksesuarı kullanıyorsak bu bir çapraz platformdan yararlanma durumudur.

Çapraz platformda cihazlar birbirlerine bağlıdır. (Örnek: Bu bağlantı Bluetooth aracılığıyla sağlanabilir.) Eş zamanlıdır.