Mavi Işık Filtresi Nedir?

0
72

Mavi ışık filtresi, elektronik cihazlarda kullanılan, ışınların zararlarını en aza indirmeyi amaçlayan bir sistemdir. Teknolojinin gelişmesiyle, cihazların sağlık üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin de arttığı görülmektedir. Ancak, teknolojik gelişmeler sayesinde bu zararların azaltılabilmesi mümkün olmaktadır.

Mavi Işık Filtresinin Faydaları Nelerdir?

Mavi ışık filtresi, gün içerisinde elektronik cihazlara uzun süre bakmak zorunda olan kişiler için fayda sağlamaktadır. Oluşabilecek muhtemel göz sorunlarına karşı koruyucu olan bu sistem sayesinde, kızarıklık, yanma, ağrı gibi semptomlar azalmaktadır. Bu filtre, bilgisayarlar, tabletler, akıllı cep telefonları ve bazı televizyonlarda aktif hale getirilirken, gözlük camlarında da kullanılmaktadır. Bazı cihazlara ise yüklenmesi gerekmektedir.

Bilgisayar mühendisliği, muhasebecilik, programcılık ya da bilgisayarda çizim yapmayı gerektiren meslek gruplarında çalışan kişiler, teknolojik cihazların yaydığı radyasyondan en çok etkilenen bireylerdir. Günde ortalama 5 saat teknolojik bir cihaza bakmak zorunda olan bu kişiler, genellikle mavi ekran filtresi kullanmaktadır. Aksi durumda, gözlerdeki bozulma ciddi boyutlara oldukça kısa süre içinde ulaşmaktadır.

Nasıl Aktif Hale Getirilir?

En son teknolojik gelişmeler kullanılarak üretilen bir takım akıllı telefonlar ve bilgisayarların ayarlar bölümünde cihaz parlaklığıyla ilgili düzenlemeler yapılabilmekte. Bu ayarlardan bir tanesi de mavi ışık filtresinin etkin hale getirilmesiyle ilgilidir. Filtre etkin hale getirildiği anda, ekranda oluşan fark anlaşılmaktadır. Mavi ışık filtresi etkin haldeyken cihazın tüm gün kullanılması halinde dahi gözlerde yorgunluk hissedilmez.

Ayarlardan ulaşılamayan cihazlarda filtreyi indirmek gerekmektedir. Dijital platformda çok sayıda güvenilir filtre uygulaması bulunmaktadır. Herhangi bir ücret ödenmesi gerekmeyen bu uygulamalar, birkaç dakika içerisinde cihaza indirilmektedir. Farkı ise yüklemeden sonraki birkaç dakikalık kullanımda anlaşılmaktadır.

 

Filtre Cihaz Kullanımını Kolaylaştırır Mı?

Mavi ışık filtresi, cihaz kullanımını önemli ölçüde kolay hale getirmektedir. Dinlendirici özelliği olan bu filtrenin olmaması durumunda, baş ağrıları, gözlerde kızarma ve yanma gibi rahatsız edici sorunlar baş göstermektedir. Çeşitli cihazlardan kitap okumayı daha çok tercih eden kişiler de bu uygulamayı aktif hale getirmektedir. Kitapların, cihaz yoluyla yüksek parlaklığa sahip olan ekranlardan okunması durumunda gözlerde bozulmaya kadar gidebilecek problemler söz konusu olmaktadır. Ancak, kitabın okunduğu cihazda mavi ışık filtresinin etkin hale getirilmesi durumunda, olası yıpranmaların önüne geçilmektedir.

Basımı yapılan pek çok kitabın pdf uzantılı dijital baskısı bulunmaktadır. Dijital platformlar üzerinden ve çeşitli uygulamalardan kitap okumayı sevenlerin, radyasyonu da azaltan filtreyi kullanması uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Sağlık açısından oldukça yararlı olan mavi ışık filtresi sayesinde, gözlerdeki şikayetler azalmıştır.

 

Tıklayınız